Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)  (Przeczytany 36007 razy)

Dariusz Karpiński

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #300 dnia: Marca 18, 2013, 11:56:41 am »

A ja mam takie pytanie do Organizatorów:

Czy można by rozpocząć nową świecką tradycję,
i publikować poprawne rozwiązania?

W formie list, jakie na danej Trasie lampiony były dobre.

Przydało by się wszystkim tym, co jeszcze pamiętają co wpisywali na karty startowe
(ja chwilę po ostatnim wpisie pstryknąłem jej zdjęcie telefonem.)
I wtedy wiedzieli by, które punkty mają jako PS.

I zwiększyło by łatwość późniejszego odczytywania opublikowanej Wzorcówki.
Zapisane

narrvana

  • Wiadomości: 1
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #301 dnia: Marca 18, 2013, 11:57:54 am »

postanowiłam się podzielić wrażeniami z BT1 ;}

Po pierwsze chciałam podziękować i pogratulować Pawłowi Oleckiemu za zbudowanie naprawdę przemyślanej trasy :) Ilość umieszczonych PS-ów jest wprost niesamowita :D
Od tego momentu będę wiedzieć, że nawet łatwo wyglądający nawigacyjnie PK trzeba 3 razy sprawdzić (np. PK9, który wydawał nam się bardzo łatwy - złapaliśmy PS-a i to sądząc po śladach innych osób, dużo ludzi na niego się nabrało ;) )

PK, z którym mieliśmy dość problem to PK4 - ostatecznie też złapaliśmy PS-a, chociaż wyznaczyliśmy azymut od północy i byliśmy pewni, że trafimy na dobry pagórek :P

ubolewam trochę nad wyraźnością mapy - w zaszłych edycjach była czytelniejsza.

Podzielę się też największą głupotą jaką zrobiliśmy w tej edycji - PK12 myśleliśmy, że jest w zakolach rzeki, dopiero po analizie na geoportalu zobaczyliśmy, że to poziomica ;)

Podobał mi się również PK8 - zrobiliśmy go od południowego zachodu na azymut i jak się okazało bardzo celnie ;)

Zapisane

Jarek (jeden z gnomów)

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #302 dnia: Marca 18, 2013, 12:10:33 pm »

Imprezy w lesie zawsze fajne. Fajnie, że jest fabuła, obrazki, koszulki, super baza, cukierki w lesie, jedzenie na ognisku. Wszystko to super. Jednak zabrakło tego, co najważniejsze - rozstawionych punktów. I to nie jeden, lecz co najmniej 3 na trasie E. Jak się traci w sumie ponad godzinę na szukanie czegoś, czego nie ma (bo przecież pierw zakładam, że jednak ja popełniam gdzieś błąd i źle się namierzam), to morale bardzo spada, całe tabuny ludzi szukają, lecą bluzgi... Potem nie ma się co dziwić, że tylko 6 zespołów (i to normalnie bardzo szybkich) było na wszystkich punktach.

My szliśmy na E po raz pierwszy. Wcześniej ustaliliśmy sobie, że chodzimy na danym poziomie tak długo, aż wygramy i dopiero wtedy zwiększamy trudność. Można powiedzieć, że doświadczenie mamy. Ale do tej pory nie zdarzyło nam się, by na trasie spotkać 2 razy BPK. Na PK7 niska temperatura, zalane wodą buty i właśnie brak punktów doprowadził do decyzji o powrocie do bazy :-(

Okazało się, że pierwsze 6 punktów spisaliśmy dobrze (z PK3 jako BPK).

Pytanie do innych, którzy byli na E: czy 7 też nie było?

Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #303 dnia: Marca 18, 2013, 12:19:52 pm »

Pytanie do innych, którzy byli na E: czy 7 też nie było?

BPKi: 1, 3, 7 i 14. Jak nic godzina na ich szukanie.
Zapisane

Villagemaster

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #304 dnia: Marca 18, 2013, 12:35:47 pm »

Zetek widzę wysypało, a BT i E coś cicho siedzą. Zaginęli w akcji?

Od siebie dodam subiektywnie, że BT2, w przeciwieństwie do roku ubiegłego, była do wyzerowania. Byla by, gdyby nie biała niespodzianka. Trochę pomogła na bagnach (najście na 4 po zamarzniętym korycie, o czym przy lepszej pogodzie można by tylko pomarzyć), ale zabila czasowo i kondycyjnie na przecinkach i azymutach.

Przechodząc do kontrowersji:
- czy ktoś podbił PK3? Namierzaliśmy go od torów i od pola na zachodzie, dwa razy nic. Kilka ekip przy nas odpuściło, sami straciliśmy na szukaniu prawie pół godziny i odeszliśmy. Cała trudność polegała na odnalezieniu się między wymazanymi przecinkami a nieaktualną drożnią, przez co bliżej było do marszu na wróżenie z fusów niż tego na orientację. Po drodze mijaliśmy dwa razy "R:", ale nawet na stowarzysznia nie pasował
- czy PK9 w ogóle został powieszony? Namierzony z dwoch kierunków, nie ma mowy o błędzie, zamiast lampionu znaleźliśmy taśmę czerwoną na gałęzi z kodem N90, ale opis z mapy jednoznacznie mówił lampion, więc wpisaliśmy BPK i w długą.
- czekam na wzorcówkę i okolice PK6, nic nam tam nie pasowało, a co spotkana ekipa, to co innego podbite.
- przez aurę znowu nie dotarliśmy do ogniska, za rok albo przygotujemy się mocniej, albo zmieniamy na MT i bierzemy gitarę

Też startowałem z ekipą na BT2. Nazwa poziomu trasy jak najbardziej adekwatna dzięki zwałom śniegu. W tym miejscu prośba do orgów: na następną imprezę proszę nie zwozić śniegu do lasu ciężarówkami  ;D
Zgadzam się z tym że w normalnych warunkach trasę dałoby się zrobić w całości. My niestety z powodu olbrzymich strat czasowych zmuszeni byliśmy odpuścić aż 6 PK w tym ognisko. Startuję już chyba 11 raz w InO SKPT a zdarzyło mi się po raz pierwszy nie zaliczyć ogniska i odpuścić tyle PK - Masakra!

PK3 znaleźliśmy ale zajęło nam to trochę czasu. Najpierw obraliśmy jedyny słuszny wariant czyli przecinką od torów. Przecinka skończyła się niestety po ok. 300m. Początkowo szliśmy dalej azymutem takim jak przecinka ale nas trochę rzuciło. Chwilę później znaleźliśmy się na nieznanej drodze (wymazanej przez budowniczego) która doprowadziła nas do skrzyżowania na SW od PK tuż przy krawędzi kółka PK. Z tego miejsca atak krótkim azymutem na PK i było OK. 

Co do PK 9 nie wiem bo został "olany".

Złapaliśmy jeszcze PSa na PK 5. Mnóstwo górek i dołków. Już przed wejściem w kółko wiedziałem że będzie problem. Nawet nie wiem czy prawidłowy PK to górka czy dołek do na mapie tego nie widać.
Zapisane

bumelant

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #305 dnia: Marca 18, 2013, 12:39:48 pm »

Witam,

Jako budowniczy trasy BT2 chciałbym wyjasnić kilka wątpliwości, jakie tu się pojawiły. Prawidłowym lampionem na PK 3 był lampion o kodzie 9=. Tak jak pisał MateuszL problem na tym punkcie polegał na tym, że charakterystyczna droga idąca od pól, czyli z W na E, w rzeczywistości w pewnym momencie skręcała, bodajże na północ, zamiast iść cały czas na E jak pokazywała mapa. Traktor ją rozjeździł, bo niedawno odbywała się ścinka drzew. Inny problem polegał na tym, że przecinka idąca z N na S była diabelnie zarośnięta, skrzyżowanie przecinek na S od punktu niewidoczne, nie mówiąc o tych rozjeżdżonych przez traktory w środku lasu drogach. Lampion R: znajdował się na wzgórzu, jakieś 10 metrów na W od przecinki (w tamtym miejscu słabo widocznej, choć w dzień na pewno bardziej niż w nocy) i 150 metrów na azymut 20 od punktu kontrolnego. Na mapie z zawodów to wzniesienie z R: jest widoczne.
Em_es, masz rację co do PK9 (nad czym ubolewam) - został on nieprawidłowo rozwieszony - w takim gąszczu krzaków nawet błąd rzędu 30 metrów (przypuszczam, że błąd tego rzędu został popełniony) jest niedopuszczalny. Niestety, w Manewrach obowiązuje praktyka rozwieszania lampionów wg przydzielonych sektorów, a nie wg tego jaką trasę się budowało. Nie rozwieszałem PK 9 i stąd wyszedł problem, bo ten punkt był na tyle ciężki, że nawet osobie rozwieszającej, która nigdy wcześniej tam nie była, mógł sprawić problem. Jak mi się zdaje na podstawie zapisów właśnie Waszej karty startowej (czy to Wy w karcie wpisaliście w miejscu PK 9 KN50?) uznałem tam wpisy BPK za prawidłowe.
Co do PK 6 wisiał on na pewno dobrze, większość drużyn wbijała tam dobry kod lampionu, możesz jeszcze napisać gdzie dokładnie tej szóstki szukaliście?
Limit czasu niestety okazał się niewystarczający, zgłaszałem ten problem kierownictwu rajdu na niecały tydzień przed zawodami, kiedy po świeżych opadach śniegu niemal umarłem na werfyikacji terenu pod punkty kontrolne. Faktycznie, limity czasu zostały po moejj interwencji wydłużone, ale i tak w stopniu niewystarczającym. Myślę, że dało się wydłużyć limity o kolejne pół godziny, chyba jednak za dużo było tu askeuranctwa, ale jeszcze większe wydłużanie spowodowałoby nierówność szans - część ekip szukałaby punktów tylko w nocy, a część nawet ze 3 godziny za jasnego. Rozwiązaniem byłoby tutaj skracanie tras, o czym już pisał Maciek. Jednak z punktu widzenia budowniczego rozwiązanie takie to nic innego jak mordowanie własnych dzieci. Akurat punkty 3 i 9 to były punkty, na których mocno się wykrwawiłem weryfikując ich lokalizację w terenie (na samej dziewiątce spędziłem łącznie chyba z 8 godzin), mierząc odległości między charaktreystycznymi punktami i korygując mapę, tam gdzie najbardziej ona wariowała. Po prostu 3 i 9 to były moje ukochane dzieci, chciałem je za wszelką cenę ocalić.
Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi do trasy BT2, to piszcie. Postaram się odpowiedzieć merytorycznie.
Na koniec, to jeszcze do Maćka, ubolewam nad tym, że wyszedł ten problem z nieodpowiednio dobranym limitem czasu, bo przy Waszej perfekcynje nawigacji (bodajże 0 stowarzyszy) i limicie większym choćby o 40 minut moglibyście zdobyć podium.

Pozdrawiam
Krzysiek N.
Zapisane

Villagemaster

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #306 dnia: Marca 18, 2013, 13:07:11 pm »

Mam jeszcze pytanie co do PK14 na BT2 za który dostaliśmy PS.

Udało nam się poprawnie zauważyć ruiny gospodarstwa na mapie choć znak był bardzo słabo widoczny. Byliśmy tam ok. 30min. Znaleźliśmy 3 lampiony - 1 przy samych ruinach, 2 też blisko ruin piwnicy jednego z budynków i 3 - wcześniej przy małym stawie na skraju lasu na E od ruin. Ten właśnie lampion uznaliśmy za prawidłowy PK w okrągłym dóle i potwierdziliśmy (kodu nie pamiętam). Dostaliśmy jednak PSa. Czy już teraz możemy się dowiedzieć który był prawidłowy?
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #307 dnia: Marca 18, 2013, 14:22:20 pm »

Pytanie do innych, którzy byli na E: czy 7 też nie było?
BPKi: 1, 3, 7 i 14. Jak nic godzina na ich szukanie.

Trasa ekstremalna.
Przykro mi ale tym razem nie będzie gratulacji za organizację  :P
Ciekawy jestem czy braki PK były zamierzonym działaniem czy wynikiem błędu.
Ogromny szacunek dla tych którym udało się dojść w okolice wszystkich PK.

Jeżeli faktycznie nie było 1,3,7 i 14 to nie było czterech z dziewięciu punktów które zaatakowaliśmy. Czyli 44% hahahaha.

Fakt faktem, że dawno nie bawiłem się tak dobrze. Zabawa w ciągłe odnajdywanie samego siebie jest o wiele ciekawsza niż śmiganie od punktu do punktu. Mimo wszystko te BPK pozostawiają pewien niesmak.
Zapisane

Jarek (jeden z gnomów)

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #308 dnia: Marca 18, 2013, 14:32:41 pm »

Pytanie do innych, którzy byli na E: czy 7 też nie było?
BPKi: 1, 3, 7 i 14. Jak nic godzina na ich szukanie.

Trasa ekstremalna.
Przykro mi ale tym razem nie będzie gratulacji za organizację  :P
Ciekawy jestem czy braki PK były zamierzonym działaniem czy wynikiem błędu.
Ogromny szacunek dla tych którym udało się dojść w okolice wszystkich PK.

Jeżeli faktycznie nie było 1,3,7 i 14 to nie było czterech z dziewięciu punktów które zaatakowaliśmy. Czyli 44% hahahaha.

Fakt faktem, że dawno nie bawiłem się tak dobrze. Zabawa w ciągłe odnajdywanie samego siebie jest o wiele ciekawsza niż śmiganie od punktu do punktu. Mimo wszystko te BPK pozostawiają pewien niesmak.


PK1 był. Przynajmniej na początku (byliśmy pierwszą ekipą, która go znalazła - mieliśmy minutę startu 0). Naszym zdaniem PK3 i PK7 nie było. Do PK14 nie dotarliśmy.
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #309 dnia: Marca 18, 2013, 14:36:20 pm »

My PK 1 też zebraliśmy ale mogło być tak, że zebraliśmy stowarzysza a prawidłowego nie było - ale tylko sobie gdybam.

Tak czy inaczej ciekawy jestem jest skąd wynikły te BPK.
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #310 dnia: Marca 18, 2013, 14:53:45 pm »

Odnośnie PK1 to byłem tam z kierownikiem ds tras jeszcze przed zamknięciem mety, bo nie tylko ja miałem tam poważne wątpliwości, było kilka potwierdzeń BPK. Problem w tym że w okolicach PK1 na E były 2 lampiony, z tym że na właściwej górce nie było żadnego lampionu (ta z granicą wysokiego lasu i mieszanki niskich świerków z jakimiś innymi drzewami). Jeden lampion był na górce po drugiej stronie drogi w kierunku +/- północnym (ponad 60m), a drugi 50 m w kierunku +/- zachodnim na niższej górce już za płotem. Dochodzi jeszcze niedokładność mapy, która tylko częściowo zgadzała się z tym co można było tam zobaczyć. Ekipa organizacyjna postanowiła uznać zarówno zapis BPK jak i ten lampion z "6" w kodzie jako poprawne.
Zapisane

eMAGie

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #311 dnia: Marca 18, 2013, 15:06:55 pm »

Do budowniczego trasy BT2, ile liczyła trasa po najkrótszych liniach przejścia? Bo 21 km wydaje mi się nieosiągalne. (Dochodząc do 7 nie niewiele nadkładając miałem 14,5 z mapy wychodzi 13,5)
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #312 dnia: Marca 18, 2013, 15:11:27 pm »

Z komunikatu startowego:
Cytuj
5. Kategorie startowe
...
Długości tras podano w linii prostej pomiędzy punktami, z uwzględnieniem przeszkód niemożliwych do przejścia (np. jezioro, rzeka).
Zapisane

Villagemaster

  • Gość
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #313 dnia: Marca 18, 2013, 18:20:31 pm »

Korzystając z chwili wolnego czasu policzyłem dł. trasy BT2 za pomocą Geoportalu. W lini prostej między PK nie omijając nic wyszło mi 22km!  ???
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXIX NMnO Manewry SKPT (16/17 marca 2013)
« Odpowiedź #314 dnia: Marca 18, 2013, 18:56:15 pm »

Korzystając z chwili wolnego czasu policzyłem dł. trasy BT2 za pomocą Geoportalu. W lini prostej między PK nie omijając nic wyszło mi 22km!  ???


A w komunikacie startowym jest około 21km... więc chyba nie ma większych powodów do zadziwienia (?)

Inna sprawa, że dystans rzeczywisty potrafi być bardzo odmienny. Na 14km trasa Z w moim wykonaniu wyniosła 26,2 km, przy czym GPS w tel. jest zawodny i zawsze zaniża ;)
Zapisane
whatever you do - do it downhill