Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)  (Przeczytany 40935 razy)

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #285 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:37:17 pm »

A nie bierze ci pdfa z pamięci przeglądarki? Zaktualizowane wyniki na stronie tytułowej mają godzinę 11:00 8 grudnia.
Nie.  ???
Teraz jest ok (ale w nowej innej przeglądarce).
Zapisane

Zbyszek Malinowski

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #286 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:38:24 pm »

Cytuj
Mimo wszystko jedynym poprawnym wpisem powinno być BPK.

Z wpisywaniem punktów BPK to jest jak z grą w brydża. Inaczej grasz jak grasz na IMPy a inaczej w turnieju na maxy.

Powiedzmy, że mam 75% pewności, że jestem tam gdzie miałem być, a punktu niet za to wiem, że jest stowarzysz w pobliżu. Jaka jest wartość oczekiwana punktów karnych w przypadku wpisania "BPK"?
75%*0+25%*(30+90)=30

A co jeśli zdecyduję się na stowarzysza?
100%*25=25

A co jeśli nic nie wpiszesz?
100%*90=90

Czyli przy pewności na 75% statystycznie nie opłaca się wpisywać "BPK" a opłaca się wpisać stowarzysza. Pewnie gdzieś tak od 80% by się opłacało BPK ale kto, w nocy, w zimie, w środku lasu jest w stanie oszacować czy jest pewien pozycji na 75% czy na 80%?
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #287 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:40:02 pm »

A nie bierze ci pdfa z pamięci przeglądarki? Zaktualizowane wyniki na stronie tytułowej mają godzinę 11:00 8 grudnia.

Jest godz 11 a wyniki bez zmian

A która trasa?
Zapisane

jamayowa

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #288 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:45:08 pm »

A nie bierze ci pdfa z pamięci przeglądarki? Zaktualizowane wyniki na stronie tytułowej mają godzinę 11:00 8 grudnia.

Jest godz 11 a wyniki bez zmian

A która trasa?

MT - jesteśmy nieklasyfikowania a byliśmy na każdym punkcie na ognisku byliśmy o 20:53 a na mecie o23:50  .15 min startowa.Za to zespół zaprzyjaxniony , który nie przyjechał jest na 20tym miejscu.
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #289 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:49:06 pm »

@ TJ-mimoSugMGniezalog, nie podjąłem się cytowania, ale w sumie to dzięki Tobie mam kolejny fajny epizod na InO - czasowo pewnie wyszło na zero, ale FUN! nieporównywalny :)

@Artur, grunt to było dostać się do tych kłód. Potem to już tylko na czworaka i odśnieżając rękoma owe kłody powoli sunąć, aż do szczęśliwego końca :) Anyway, zaraz potem pognałem wzdł€ż linii energetycznej i z rozpędu wpadłem do jeziorka. Przeznaczenie(?) dosięgnęło :D

@Stasio, fajnie że w tej formie zapodałeś obrazek - można sobie porównać przebiegi ;) Z PK7 darliście na szagę przez młodnik czy znaleźliście jakiś przesmyk? Ja zdecydowałem się obiec tę ścianę :) No i gratuluję niebłądzenia na PK11.

@Darek, Wy to już na pewno czołem przebijaliście ścianę młodnika, hm? :)

@ Zbyszek, odpowiedzi na Twe pytania:
Cytuj
1. Co to znaczy "taśma zamiast lampionu na PK8"?
Taśma na PK8: www.youtube.com/watch?v=0MQKqrQJbEM - nakręcony, w razie gdybym musiał się gęsto tłumaczyć ze spisanej taśmy :P

Cytuj
2. Jak wyglądał PK11?
PK11: www.youtube.com/watch?v=EqXVTur1N00 - poszukiwania musiały zostać uwiecznione. Mała inscenizacja odnalezienia PK, wraz z Łukaszem Żmiejko, który też już zdążył zabłądzić w te rejony ;)

Cytuj
3. Jak wyglądał PK7?
PK7 był łatwy do zdjęcia, o ile dobrze poszło się wzdłuż ściany lasu. Tam, gdzie na mapie jest granica kultur, w realu był bezdrzewny korytarz, którym spokojnie wpadłem na lampion :)

Co do PK14, osobiście bardzo mi się spodobał. W warunkach bezśnieżnych mogła być tam bagienna masakra. A tak, to tylko człowiek co najwyżej nieco bardziej zapadał się w śniegu.
Nie wszyscy zdjęli go bez kłopotu :)
Cytuj
"- Hej, znalazłeś 14stkę?
 + Jeszcze nie, wg mnie jest dobre 100m dalej."
Po czym ochoczo próbowali pognać za mną ( do limitu miałem niecałe 20min., więc darłem mocno do przodu :) ).

W kwestii zespołów wieloosobowych:
- osobiście mam to w nosie, bo po prostu lubię ten rodzaj "samotności". Każdemu wedle potrzeb. Ale kwestia "równości szans" jest idealnie widoczna właśnie na takim PK11 daje to niesamowitą przewagę. Pięć osób czeszących zagajnik znajdzie lampion w chwilę. Wystarczy iść równo i bacznie obserwować teren. Czy PK czy PS? To już tylko kwestia pilnowania się. W pojedynkę robi się mała rzeź. Sam spędziłem tam ponad 45min - w pojedynkę nie ma sensu "czesać" - trzeba na nowo się namierzać. Albo czołem uderzy się w PK, albo trzeba działać na nowo. Dobrze zorganizowany zespół ( nie znaczy, ze bez piwa  8) ), byłby w stanie przeczesać zagajnik w 5 minut.
- nowe trasy? Jedni chcą łatwą biegową, inni historyczną 0 turystyczną / survivalową... tylko, że ktoś to musi zbudować. To oznacza 4-7 całych dni spędzonych w terenie oraz niezliczona ilość godzin przed komputerem na konsultacjach, tworzeniu mapy, weryfikacji błędów... Kto się podejmie? Orgowie Manewrów 2014 przyjmą go z otwartymi ramionami :)

W kwestii dokładności GPSów:
- Na ostatnim Sukkubie miałem w plecaku loggera od TJa - padł.
- dokładność tego z telefonu można (d)ocenić patrząc na mojego tracka. Zwłaszcza okolice PK8 i 11 - ganiałem w te i we w te kilkanaście razy, ślad wygląda zgoła inaczej :) Na szczęście jest Quick Route i w domu na komputerze można "ponaciągać" ślad tak, by faktycznie przechodził przez PK i podążał faktycznym szlakiem.

Osobiście non stop liczę parokroki. Dlatego przelot z PK3 na PK4 był dla mnie masakryczny, po prostu głowa bolała od tych cyferek, a i palców zbrakło dla kolejnych 100m :P

@Ewelina
Nie mi oceniać poziom trasy... ale na pewno mogę powiedzieć, że ubawiłem się i utrudziłem odpowiednio. Na mecie poczułem się jak po przejściu Zetki :D Z wymazywaniem należało się liczyć ;)
A to, co się działo na przelocie do PK14... loteria i pędzący czas :) Przy tamtym gospodarstwie - pole, droga, bagno... wszyściutko IDEALNIE zasypane, dodatkowo wyrównane wiatrem. Darło się wzdłuż wystających tyczek elektrycznego pastucha ( "To na pewno stoi wzdłuż drogi"), a tu nagle jakieś stare traktory i psy szczekające... wymyśliłem, że skoro jest chałupa, to i jest przynajmniej przewalone drzewo - była dziurawa kładka ;P

@TJ
Granatowa taśma to nie jest żaden skptowski standard pre-oznaczania PK, tylko pomysł budowniczych. A taki nieośnieżony cudawianek owinięty wokół drzewa, z naniesionym kodem, w miejscu, w którym spodziewałem się PK, musiał dać do myślenia. Prawda? Dotąd spotkałem się tylko z małymi biało-czerwonymi tasiemkami.
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #290 dnia: Grudnia 09, 2013, 20:52:55 pm »

MT - jesteśmy nieklasyfikowania a byliśmy na każdym punkcie na ognisku byliśmy o 20:53 a na mecie o23:50  .15 min startowa.Za to zespół zaprzyjaxniony , który nie przyjechał jest na 20tym miejscu.

Musisz to wyjaśnić z organizatorami, jeżeli napisałaś maila to musisz cierpliwie poczekać na odpowiedź. Nie ma się co denerwować jeżeli wszystko jest w porządku to zostanie to poprawione, ale to może sprawdzić wyłącznie osoba która ma twoją kartę startową.
Zapisane

Zbyszek Malinowski

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #291 dnia: Grudnia 09, 2013, 21:01:25 pm »

Cytuj
PK7 był łatwy do zdjęcia, o ile dobrze poszło się wzdłuż ściany lasu. Tam, gdzie na mapie jest granica kultur, w realu był bezdrzewny korytarz, którym spokojnie wpadłem na lampion

Przeszedłem tym korytarzem ale w stronę "do jeziora". Jeśli punkt był plecami do mnie to mogłem go minąć. Choć wydaje mi się, że ten korytarz był za bardzo na południe ale niech tam, tu nie mam żalu. Wiedziałem, że biorę stowarzysza i że nie chcę tracić czasu na szukanie.

Cytuj
Mała inscenizacja odnalezienia PK, wraz z Łukaszem Żmiejko, który też już zdążył zabłądzić w te rejony

PK11 to jest jedyny, którego naprawdę żałuję. Musiałem przy nim być bo przeczesałem zagajnik w tę i wewtę kilka razy. A obniżenie faktycznie musiało być bardzo płaskie bo go nie znalazłem. I do tego zostałem za to ukarany potrójnie: 90 + 40 za czas + niekreślona ilość punktów za załamanie morale bo byłem pewien, że jestem w dobrym miejscu a nie znalazłem.  >:(

Ale cóż. Następnym razem będzie lepiej. Może w końcu bez śniegu.
Zapisane

jamayowa

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #292 dnia: Grudnia 09, 2013, 21:31:15 pm »

MT - jesteśmy nieklasyfikowania a byliśmy na każdym punkcie na ognisku byliśmy o 20:53 a na mecie o23:50  .15 min startowa.Za to zespół zaprzyjaxniony , który nie przyjechał jest na 20tym miejscu.

Musisz to wyjaśnić z organizatorami, jeżeli napisałaś maila to musisz cierpliwie poczekać na odpowiedź. Nie ma się co denerwować jeżeli wszystko jest w porządku to zostanie to poprawione, ale to może sprawdzić wyłącznie osoba która ma twoją kartę startową.

No i to jest już jakaś informacja :0
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #293 dnia: Grudnia 09, 2013, 22:28:36 pm »

Odnośnie LOP z trasy ekstremalnej to była ona usytuowana na transzei z 1939 roku broniącej podejścia do Kościerzyny od strony Wieprznicy. Więcej informacji można znaleźć w tym artykule:
http://www.najigoche.kaszuby.pl/artykul/artykul=455,oddzial-wydzielony-koscierzyna/
Zapisane

TJ_niezalogowany

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #294 dnia: Grudnia 09, 2013, 22:44:14 pm »

A taki nieośnieżony cudawianek owinięty wokół drzewa, z naniesionym kodem, w miejscu, w którym spodziewałem się PK, musiał dać do myślenia. Prawda? 
Prawda. Mam nadzieję, że wpisałeś zgodnie ze sztuką BPK?  Bo taśma (zgodnie z Regulaminem, rozdział II) nie jest lampionem, słupkiem leśnym, terenowym słupkiem pomiarowym, transformatorem, tabliczką, budką dla ptaków, oznakowanym paśnikiem...

Odnośnie LOP z trasy ekstremalnej to była ona usytuowana na transzei z 1939 roku broniącej podejścia do Kościerzyny od strony Wieprznicy. Więcej informacji można znaleźć w tym artykule:
http://www.najigoche.kaszuby.pl/artykul/artykul=455,oddzial-wydzielony-koscierzyna/

I takie smaki uwielbiam w imprezach na orientację!!! Lubię także dziwolągi w stylu: kwadrat brzózek posadzony w środku zadupia pomiędzy drzewami iglastymi (tudzież odwrotnie). Do znalezienia takich rzeczy trzeba sporo powierzchni przejrzanych map albo wizyt w terenie.
Zapisane

KWP-czemuSerwerWylog?

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #295 dnia: Grudnia 09, 2013, 23:33:44 pm »

Spisałem tak, jak było. Po rozmowie tel. z bazą, w czasie której zostałem poinformowany, żebym robił co uważam za stosowne  ??? Na BPK było mi za blisko do PSa, a jednocześnie wiedziałem (tzn. wydawało mi się), że jestem w dobrym miejscu... wpisać BPK na imprezie SKPT? Baaaardzo groźne. Ew.pomyłka (czyli 120pkt karnych) wywaliłaby mnie daleko poza podium, nie widziałem absolutnie żadnego sposobu, by na dalszym dystansie "wybiegać" odpowiednio bezpieczny zapas ;)

BTW, na dobranoc kolejne krótkie video: http://youtu.be/mTJVbl4NW3I
Zapisane

Maciej

  • Wiadomości: 22
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #296 dnia: Grudnia 10, 2013, 00:02:38 am »

1. Co to znaczy "taśma zamiast lampionu na PK8"? Podbijając PK8 wiedziałem, że to stowarzyszony ale nie znalazłem nic lepszego. A tam gdzie teoretycznie wychodził mi PK8 widziałem wiszący, miniej więcej metrowy kawał niebieskiej taśmy. Nie podchodziłem bliżej, żeby obejrzeć. Czy to o tej taśmie autor mówi?
Tutaj takze pojawil sie blad. Lampion nie zostal powieszony w odpowiednim miejscu, czyli wlasnie w tym, oznaczonym tasma. Gdy uslyszalam o tym, ze lampion prawdopodobnie nie wisi, pojechalam w teren, aby sie upewnic. I faktycznie, stowarzysz wisial, ale PK nie. Ciezko bylo zdecydowac jak to ocenic. Wraz z Sedzia Glownym ustalilam, ze na trasie na poziomie Z zawodnicy, majac pewnosc, ze znajduja sie w dobrym miejscu, nie znajdujac lampionu powinni wpisac BPK. Wiem, ze trudno podjac taka decyzje, lecz taka jest zasada. Zaliczane bylo takze wpisanie tasmy. Znalazly sie osoby, ktore zaryzykowaly.
Pragne tu dodac, ze podejmujac takie ryzyko, gdyby budowniczy spieral sie z Wami, ze nie macie racji, zawsze mozna podjechac w teren, aby sprawdzic kto ma racje. Mozna takze zadzwonic do Sedziego badz Kierownika Glownego, aby zapytac co w takiej sytuacji zrobic.

Mi się nie do końca podoba stosowane na obecnych imprezach SKPT podejście, że nie wszystkie lokalizacje punktów stowarzyszonych są naniesione na mapę. Czyli że PS nie znajduje się jednocześnie w miejscu charakterystycznym na mapie i w terenie. W ramach w/w sytuacji jedyny lampion w okolicy był zawieszony wzdłuż drogi której na mapie nie było, a idącej prawie tak samo jak pokazana na mapie przecinka. W sytuacji gdy ma się niepełną mapę i znajduje się tylko jeden lampion w okolicy, nie zdecydowaliśmy się na wpisanie BPK.

Kiedyś była taka praktyka, że miejsca ustawiania PS były również widoczne na mapie (a jeśli ich nie było na mapie 1:25000 to się je przerysowywało z 1:10000 - np. brakujące kulminacje / dołki).
Zapisane

KWP-czemuSerwerWylog?

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #297 dnia: Grudnia 10, 2013, 00:40:30 am »

Mi się nie do końca podoba stosowane na obecnych imprezach SKPT podejście, że nie wszystkie lokalizacje punktów stowarzyszonych są naniesione na mapę. Czyli że PS nie znajduje się w miejscu charakterystycznym na mapie i w terenie. W ramach w/w sytuacji jedyny lampion w okolicy był zawieszony wzdłuż drogi której na mapie nie było, a idącej prawie tak samo jak pokazana na mapie przecinka.
Oczywiście mówię tylko we własnym imieniu.
Według mnie "to coś" na lekkie SE od centrum kółka, to właśnie owa droga/przecinka ( sygnatura na mapie dla mnie niejednoznaczna). Wymazana jest dopiero od momentu, w którym obierała kierunek NW. Tyle, że jej azymut odbiegał o jakieś 20-30stopni od tego z mapy. Dlatego wlazłem w las bardziej na W, kierując się granicą kultur-niejako przedłużeniem "tego czegoś" widocznego na mapie. Tak dotarłem w miejsce z taśmą i kodem na niej. I odpowiednim ukształtowaniem terenu.  I elegancką przecinką. Poszedłem nią na N i wkrótce się okazało, że przecina ją droga. Z azymutu wynikało, że to ta z lampionem. Rozrysowałem sobie to na mapie i to utwierdziło mnie o poprawności myślenia.

To chyba z Tobą, podbijając PK9 wymieniłem opinię na temat PK8. Zrozumiałem, że po podbiciu PK podążyliście na NW ową, według mnie, wymazaną drogą ( według Ciebie własciwa przecinką ), prosto do skrzyżowania. A przecież przecinka miała wypadać ok 40-50m na NE od tego skrzyżowania. Twoje słowa uspokoiły mnie do końca :)
Zapisane

KWP-czemuSerwerWylog?

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #298 dnia: Grudnia 10, 2013, 00:43:30 am »

P.S. Z pewnością Pani Budująca,Pomysłodawczyni opowie nam szerzej o etymologii powstania tego PK oraz o działaniach Osoby Wieszającej :)
Zapisane

TJ

  • Wiadomości: 152
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #299 dnia: Grudnia 10, 2013, 04:06:39 am »

P.S. Z pewnością Pani Budująca,Pomysłodawczyni opowie nam szerzej o etymologii powstania tego PK oraz o działaniach Osoby Wieszającej :)

Co do punktu "taśmowego" to grunt, że wypracowali salomonową decyzję, nie skrzywdzili nikogo, kto tam był i już Budownicza napisała na ten temat.

Mi się nie do końca podoba stosowane na obecnych imprezach SKPT podejście, że nie wszystkie lokalizacje punktów stowarzyszonych są naniesione na mapę. Czyli że PS nie znajduje się jednocześnie w miejscu charakterystycznym na mapie i w terenie.
Uhm. Też mi się wydaje, że PS jak każdy PK powinien być w miejscu charakterystycznym, bo w momencie, gdy właściwy "stoi" np. na skrzyżowaniu, a stowarzyszony do niego - na niczym, bo wymazano ścieżki - to nie wiadomo, do czego się odnieść. Ale to moje zdanie.

Z drugiej strony regulamin mówi: "(PS) jest to punkt ustawiony w terenie, który ze względu na co najmniej jeden z poniższych warunków, to jest: niewielką odległość od PK (nie mniejszą niż 2 mm w skali mapy), ... oddaje w przybliżeniu położenie właściwego punktu kontrolnego (PK)." Czyli budowniczego usprawiedliwia sama odległość, niekoniecznie np. podobna forma terenowa.

Zapisane
pozdrawiam
Tomasz 'TJ'