Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)  (Przeczytany 40936 razy)

Zbyszek Malinowski

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #300 dnia: Grudnia 10, 2013, 06:31:02 am »

Myślę, że nie ma się o co specjalnie spierać. To zabawa a nie sport a bez szczypty losowości nie byłoby tej zabawy. Zresztą gdyby nie wymazać większości dróg to ta trasa stałaby się już zupełnie banalna.
Tak naprawdę to cała trudność tej imprezy polega na tym, że mapa "tylko z grubsza oddaje rzeczywistość". Więc tak musi być.

Natomiast mam jeden zarzut/wniosek techniczny: niech budowniczy nie stawiają kropki w środku kółka. To nie ma sensu fizjologicznego (celowanie metodą symetrii jest super dokładne - cokolwiek by to nie znaczyło) a zaciemnia w wielu miejscach (na drobnych detalach rzeźby przede wszystkim) sytuację.

Stosowanie tej kropki miałoby sens (niewielki) w przypadku kiedy przesunięcie o 0,1 mm decydowałoby o lokalizacji. Na przykład po tej czy po tamtej stronie rzeki lub ogrodzenia. Ale sądząc po trasie E nawet i to nie wynikało z kropki.

Czarnym kropkom mówię stanowcze NIE!
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #301 dnia: Grudnia 10, 2013, 08:30:13 am »

Czarnym kropkom mówię stanowcze NIE!

To ja dla równowagi powiem, że dla mnie te kropki są mega przydatne i na imprezach gdzie nie ma kropek często mam problem gdzie powinien być środek kółka. Czasem linie tak się ułożą, że wzrok odruchowo zatrzymuje się 1-1,5mm z boku.


Edit
Pytanie do Organizatorów:
Czy dozwolone jest używanie odbiorników GPS do pomiaru odległości?
Zapisane

Ewelina

  • Wiadomości: 25
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #302 dnia: Grudnia 10, 2013, 12:17:31 pm »

P.S. Z pewnością Pani Budująca,Pomysłodawczyni opowie nam szerzej o etymologii powstania tego PK oraz o działaniach Osoby Wieszającej :)

Co do punktu "taśmowego" to grunt, że wypracowali salomonową decyzję, nie skrzywdzili nikogo, kto tam był i już Budownicza napisała na ten temat.

Ja także myślę, że było na temat. Brak lampionu nie był celowy. Osoba wieszająca była przekonana, że wiesza go dobrze, wieszając w miejscu stowarzyszonym. Wizja lokalna potwierdziła ten błąd i należało się do niego jakoś odnieść.

Daniel zadzwonił do mnie i zapytał co ma robić, a ja odpowiedziałam, że ma robić jak uważa. Nie mogłam odpowiedzieć inaczej, aby nikogo nie faworyzować. Ja też wielokrotnie na InO spisywałam stowarzysza, wiedząc że to PS, np. na Tułaczach, bo bałam się wpisać BPK. Ale znajdowali się tacy, którzy wpisywali, np. Paweł i to oni na tym zyskiwali.
Ja osobiście bardzo żałuję, że PK nie zawisł, gdyż jestem bardzo ciekawa, kto wpisał PSa, bo nie znalazł PK, a kto był przekonany, że PS to PK. Tego już się nie dowiem, a szkoda.
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #303 dnia: Grudnia 10, 2013, 12:29:02 pm »

Czarnym kropkom mówię stanowcze NIE!

To ja dla równowagi powiem, że dla mnie te kropki są mega przydatne i na imprezach gdzie nie ma kropek często mam problem gdzie powinien być środek kółka. Czasem linie tak się ułożą, że wzrok odruchowo zatrzymuje się 1-1,5mm z boku.
Na mapach SKPT w różnych edycjach najczęściej nie było kropek, ale czasem były. Pomocne.
Zapisane

TJ

  • Wiadomości: 152
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #304 dnia: Grudnia 10, 2013, 12:33:54 pm »

Pytanie do Organizatorów: Czy dozwolone jest używanie odbiorników GPS do pomiaru odległości?

Na Harpaganie mierzenie odległości za pomocą gps, czy licznika rowerowego jest dozwolone, ale SKPT może robić przecież inaczej. Trzeba uzupełnić pytanie sachmiel'a:

Czy dozwolone jest do pomiaru odległości:
- używanie krokomierzy,
- używanie czujników inercyjnych montowanych na bucie i przekazujących info do odbiornika (Polar, Garmin),
- używanie zegarka.
Zapisane
pozdrawiam
Tomasz 'TJ'

Elwira

  • Wiadomości: 16
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #305 dnia: Grudnia 10, 2013, 12:53:03 pm »

Trasa BT 2.
Czy to prawda, że o ilości pkt. karnych za niewykonanie zadania można było dowiedzieć się dopiero po jego częściowym wykonaniu?
I czy to prawda, że instrukcja na PK13 w żaden sposób nie sugerowała, że dalej będą kolejne instrukcje przez co znajdując się na miejscu można było natknąć się na jeden z wielu lampionów i spisać go myśląc, że wykonało się zdanie?

Trochę masz rację, jednak nie do końca.

Na mapie, którą dostaliście na starcie była informacja, że będziecie musieli wziąć udział w Spisku Pingwina i że PK13 jest z zadaniem. Po czym na PK13 dostaliście faktycznie wytyczne do znalezienia PK13' (odległość i azymut), oraz informację, że PK 13' doprowadzi Was do Spisku Pingwina.

PK 13' zarówno on jak i jego stowarzysz, były normalnymi lampionami, do których dołączono instrukcję do Spisku Pingwina, mapki oraz wszelkie informacje o punktacji.

Żaden z PK ze Spisku Pingwina, nie był Lampionem i to trzeba podkreślić.

Biorąc pod uwagę, że jednoznacznie nie określiłam na PK13, że PK13' jest lampionem (wydawało mi się, że jest to logiczne), po dyskusji z sędzią głównym uznałam Wam zebrany PK z zadania jako stoważysz do PK13'. PK który zebraliście, był oddalony od PK 13' o ok 11m.

Przykro mi, że mogłam Was wprowadzić w błąd. Z pewnością nie było to celowe.

Ale dziękuję za zwrócenie mi uwagi na takie szczegóły. Na pewno, przydadzą się na przyszłość.
Zapisane

SZATANIASTY

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #306 dnia: Grudnia 10, 2013, 13:29:10 pm »

Relacja z TZ

1PK - pierwotny pomysł był taki, aby namierzać się od linii energetycznej na północ od punktu. Poszliśmy jednak jak większość granicą lasu z łąką... Znaleźliśmy dobry punkt, lecz zajęło nam to prawie 50 min! Normalnie szok w trampkach! Niby prosty punkt a tu taki klops. Kręciliśmy się raz w tę raz w drugą  a punktu jak nie było tak nie było. Ostatecznie udało nam się odnaleźć za pomocą terenu i spisaliśmy prawidłowy punkt w dole (miał stać na górce).
 
2PK - Tutaj nie ryzykowaliśmy jak inni i pobiegliśmy z powrotem na drogę z której szliśmy na jedynkę a następnie główna drogą po dwójeczkę. Punkt bardzo łatwy do namierzenia. Zadanie też nie było trudne, krótki azymucik 300 metrów do punktu.

3PK - Generalnie z pierwszego zadania szliśmy azymutem wprost na trójkę - banał. Jednak co się okazało spisaliśmy tutaj PSa z zadania. Do tej pory sam nie wiem dlaczego :) wszystko nam się zgadzało, zagadka szybko rozgryziona a tu lipa... No trudno :) Duży bonus dla budowniczej!

4PK - Szliśmy cały czas przecinką na południe, jakoś udało nam się bez większych problemów znaleźć punkt! To był trudny, ale łatwy punkt :)

5PK- tutaj szliśmy granią do drogi na południe. Namierzyliśmy się od skrzyżowania, bez jakichkolwiek problemów.

6PK - ognisko nie ma co się wiele rozpisywać - posiedzieliśmy ponad pół godziny przy ognisku, mała rozgrzewka i dalej w trasę.

7PK - tutaj spisaliśmy stowarzysza. Widzieliśmy 3 punkty mi osobiście zgadzał się któryś punkt bardziej na południe. Ostatecznie spisaliśmy któryś wyżej no i kolejny bonus dla Eweliny! Daliśmy się oszukać :)

8PK - kolejny PS :/ namierzyliśmy się z siódemki na drogę przed punktem, szliśmy na taki zakręt (się nam zgadzało) i od tego miejsca namierzyliśmy się idealnie na jakiś punkt. Spisaliśmy go a okazał się złym :) Kolejne brawa dla Eweliny!

9PK - poszliśmy drogą od skrzyżowania pod punktem wykreśliliśmy azymut wprost na punkt. Szybko i sprawnie!

10 PK - tutaj trochę zostaliśmy bo nie do końca zgadzały się nam doły, prawie byśmy spisali PS-a ale w ostateczności znaleźliśmy prawidłowy punkt.

11PK - bez problemowo,a namierzony od granicy

12PK - nie do końca wiedzieliśmy czy jest przejście między jeziorami (pewnie ze zmęczenia) więc dla bezpieczeństwa ominęliśmy jeziora od południa, ale również szybko punkt znaleziony.

13PK - tutaj szybko i zdecydowanie! Widzieliśmy jak inni biją PS-y ;) myśmy zachowali czujność.

14PK - dobrze że kolega ma długie nogi :) bez zamoczenia ;)

Plusy:
chyba największy plus za to że zawody nie odbyły się w trójmieście!
trasa niby łatwa ale nie do końca!
pogoda - szatańska jak na Darżluba przystało!
punkty trudne terenowo
atmosfera the best from the best
i wiele wiele innych!

Minus:
czas - wg nas tutaj organizatorzy się nie spisali. Powinno zostać 360 min. Wyniki były by inne. 40 min na trasie Z to bardzo duuuużo. W końcu sama nazwa mówi za siebie.

Tym razem się nam nie udało zdobyć pudła ale możemy obwiniać tylko siebie :) ale oczywiście Darżlub do prawdziwego inowca to istna uczta kinomana!





Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #307 dnia: Grudnia 10, 2013, 14:28:57 pm »

Minus:
czas - wg nas tutaj organizatorzy się nie spisali. Powinno zostać 360 min. Wyniki były by inne. 40 min na trasie Z to bardzo duuuużo. W końcu sama nazwa mówi za siebie.

Pamiętaj, że to jest Marsz na Orientację. Patrząc wyłącznie na wyniki, limit czasu był dobrany idealnie, ale taka analiza nie oddaje innych spowalniaczy w tym przede wszystkim BPK.

Zachęcam do dzielenia się swoimi relacjami z trasy, trackami i zdjęciami jeżeli takie posiadacie. Aktualizowaną listę relacji można znaleźć pod adresem:
http://www.skpt.gdansk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=723&Itemid=379
Zapisane

Hubert

  • Wiadomości: 390
  • http://os.gdansk.pttk.pl/
    • Czy mia�am poj�cie jak to b�dzie?
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #308 dnia: Grudnia 10, 2013, 14:34:56 pm »

Zaliczane bylo takze wpisanie tasmy. Znalazly sie osoby, ktore zaryzykowaly.

Temat taśm i ich nie uznawania jak potwierdzenia był kiedyś poruszany, ale nie wiem przy której imprezie.

Chyba dwa, może trzy  lata temu, jedna czy dwie osoby przyniosły kod taśmy - uznane im to zostało za PM, a wraz z tym BPK czyli 120 p. karnych. Choć chyba w tym przypadku sprawa była o tyle jasna, że było to nie wykorzystany kandydat na punkt., więc nawet wpisując BPK by te 120 karnych zgarnęli.

Dużo osób spisało taśmę na PK8?

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #309 dnia: Grudnia 10, 2013, 14:46:57 pm »

Manewry 15.III.2014 ?
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #310 dnia: Grudnia 10, 2013, 14:51:14 pm »

Manewry 15.III.2014 ?
Prorokujesz czy tylko mi się wydaje?
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #311 dnia: Grudnia 10, 2013, 15:07:37 pm »

Manewry 15.III.2014 ?
Prorokujesz czy tylko mi się wydaje?
Pytam, bo tu ludzie samoloty muszą rezerwować   ;)
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #312 dnia: Grudnia 10, 2013, 15:09:15 pm »

Manewry 15.III.2014 ?

Odradzam. To zły termin. Dla dobra wszystkich będę lobbował za weekendem wcześniej albo później.
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #313 dnia: Grudnia 10, 2013, 15:09:54 pm »

Manewry 15.III.2014 ?

Odradzam. To zły termin. Dla dobra wszystkich będę lobbował za weekendem wcześniej albo później.
Tydzień wcześniej Kolosy, ewent. 22.III, choć noc krótsza.
Czyli 22.III ?
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #314 dnia: Grudnia 10, 2013, 15:15:21 pm »

22.III, ale noc krótsza.

Ale przynajmniej księżyc choć trochę mniejszy. Do końca grudnia powinien być znany termin Manewrów SKPT i Darżluba, bo trzeba je będzie zgłosić do kalendarza regionalnego InO.

W okolicach I weekendu grudnia 2014 też wypada pełnia.
Zapisane