Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)  (Przeczytany 40945 razy)

Wrona

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #345 dnia: Grudnia 13, 2013, 19:10:45 pm »

Mam takie proste pytanie o to jak to w końcu jest z tą punktacją z ekstremalnej? Konkretnie ile było kary za te zadania i w jaki sposób mogę mieć 285 z tego. Czy to znaczy 4*60+3*15? No a pytam bo po tej zmianie to całkiem zwariowałem.

Jednocześnie chciałem powiedzieć, że popieram fakt, żeby kara za te dodatkowe pk z zadań była 60/15. Przecież punkt do przerysowania nie jest naniesiony na mapę, no chyba że by te dodatkowe mapy na zadaniach rozdawali...

A tak w ogóle to i tak uważam, że trasa ekstremalna w tej edycji została rozstrzygnięta na boisku i strzelnicy a nie na punktach. Ale to już zupełnie inna historia i szkoda mi już energii na te przemyślenia. Oby się takie nieorientacyjne zadania więcej nie zdarzyły! Największa porażka zaraz po niepowieszonych lampionach z marca.
Zapisane

Stefan

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #346 dnia: Grudnia 14, 2013, 02:51:13 am »

Mam takie proste pytanie o to jak to w końcu jest z tą punktacją z ekstremalnej?
(...)
A tak w ogóle to i tak uważam, że trasa ekstremalna w tej edycji została rozstrzygnięta na boisku i strzelnicy a nie na punktach.

(...)Największa porażka zaraz po niepowieszonych lampionach z marca.

Panie Wrona, a mnie się zdaje, że nie boisko czy strzelnica, tylko brak odwiedzenia 12 punktów kontrolnych i bardzo szybkie zrezygnowanie z dalszej walki, zadecydowały o Pańskiej końcowej lokacie :) Wszyscy mieli równe szanse, a zwycięzcy musieli odwiedzić gratisowo bodajże 3 PK ( jeśli dobrze policzyłem czytając relację)

Na trasie E nie zrzędzimy, tylko grzejemy żwawo i pokornie stawiamy czoła wszelkim atrakcjom wymyślonym przez Kata Budowniczego :) Taka moja opinia. Ja bym się na tą trasę w życiu nie porwał, za cienki jestem.

Tegorocznego Darżluba, z czystego szacunku dla Organizatorów, nie odważyłbym się rozpatrywać w kategorii zwycięstw/porażek. Nie w tych warunkach. Doceńmy ich wysiłek i cieszmy się, że w ogóle się odbył. Ci ludzie świetnie wiedzą, co nie zagrało. Nie trzeba, zwłaszcza w tym tonie, swego niezadowolenia manifestować.
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #347 dnia: Grudnia 14, 2013, 09:58:07 am »

Mam takie proste pytanie o to jak to w końcu jest z tą punktacją z ekstremalnej? Konkretnie ile było kary za te zadania i w jaki sposób mogę mieć 285 z tego. Czy to znaczy 4*60+3*15?

A tak w ogóle to i tak uważam, że trasa ekstremalna w tej edycji została rozstrzygnięta na boisku i strzelnicy a nie na punktach. Ale to już zupełnie inna historia i szkoda mi już energii na te przemyślenia. Oby się takie nieorientacyjne zadania więcej nie zdarzyły! Największa porażka zaraz po niepowieszonych lampionach z marca.

Chyba tak to było liczone, w wynikach masz wpisane 4*60 + 45. Kara za niepoprawne wykonania zadania była nieadekwatna, w szczególności w tych warunkach.

Panie Wrona, a mnie się zdaje, że nie boisko czy strzelnica, tylko brak odwiedzenia 12 punktów kontrolnych i bardzo szybkie zrezygnowanie z dalszej walki, zadecydowały o Pańskiej końcowej lokacie :) Wszyscy mieli równe szanse, a zwycięzcy musieli odwiedzić gratisowo bodajże 3 PK ( jeśli dobrze policzyłem czytając relację)

Na trasie E nie zrzędzimy, tylko grzejemy żwawo i pokornie stawiamy czoła wszelkim atrakcjom wymyślonym przez Kata Budowniczego :) Taka moja opinia. Ja bym się na tą trasę w życiu nie porwał, za cienki jestem.

Przy takim myśleniu i takich trasach za rok na ekstremalnej będzie tylko parę zespołów, niezależnie od warunków pogodowych.
Różnica miedzy odwiedzeniem 3 a 4 karnych PK to mogły być nawet 3-4 dodatkowe kilometry przy drugim niecelnym strzale z łuku! Przy zaledwie 1-2 dodatkowym km przy drugim lub trzecim niecelnym strzelaniu z wiatrówki. Nie mówiąc o tym, że nie każdy zdążył na strzelanie z łuku.

I czemu budowniczy ma być katem? Czy to nadal turystyczne InO? Formuła turystyczna jest niesprawiedliwa na tego typu trasach.

Ci ludzie świetnie wiedzą, co nie zagrało. Nie trzeba, zwłaszcza w tym tonie, swego niezadowolenia manifestować.

To tak jakbyś pozwolił na to, żeby takie błędy powtórzyły na kolejnej imprezie.
Zapisane

Stefan

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #348 dnia: Grudnia 14, 2013, 10:43:28 am »

Panie Pawle!
Jako zwycięzca owej trasy może Pan najwięcej powiedzieć na jej temat ( bo zwiedził ją dokumentnie, w przeciwieństwie do pana Wrony).
Komentować i krytykować WARTO. Ale można to robić na dwa sposoby.

1) Infantylny, pieniacki, kompletnie nic nie wnoszący:
Cytuj
A tak w ogóle to i tak uważam, że trasa ekstremalna w tej edycji została rozstrzygnięta na boisku i strzelnicy a nie na punktach. Ale to już zupełnie inna historia i szkoda mi już energii na te przemyślenia. Oby się takie nieorientacyjne zadania więcej nie zdarzyły! Największa porażka zaraz po niepowieszonych lampionach z marca.

Przecież wystarczy spojrzeć w wyniki i wykonać proste odejmowanie. Nawet bez zadań podium pozostałoby niezmienione. Więc skąd takie teksty o rozstrzygnięciu trasy na strzelnicy?

2) Zwięzły, konkretny, informujący co i dlaczego:
Cytuj
Różnica miedzy odwiedzeniem 3 a 4 karnych PK to mogły być nawet 3-4 dodatkowe kilometry przy drugim niecelnym strzale z łuku! Przy zaledwie 1-2 dodatkowym km przy drugim lub trzecim niecelnym strzelaniu z wiatrówki. Nie mówiąc o tym, że nie każdy zdążył na strzelanie z łuku.

Jak już wspomniałem, dla mnie poziom trasy ekstremalnej jest absolutnie niewyobrażalny. Ze względu na konieczny do pokonania dystans jak i trudność punktów. Po prostu bardzo razi mnie, że ktoś ma pretensje do Twórcy trasy ekstremalnej, że jest ekstremalna :) Sądzę, że Budowniczy Paweł podjął się bardzo trudnego zadania wprowadzenia swego rodzaju "świeżości" - czy potrzebnie, to już inna dyskusja. Jak wszędzie, towarzystwo z reguły jest mocno konserwatywne.
Darżlub jest imprezą turystyczną, nie sportową. Nagrody nie są przesadnie cenne, nie zdobywa się punktów do klasyfikacji Pucharu Polski... mi nie przeszkadzają te dodatkowe km-y - wszyscy mieli te same zadania, więc nikt nie był faworyzowany.

Ja mam zawsze tylko jedno nieodmienne "wymaganie" od Organizatorów InO - żeby PK stały tam, gdzie powinny. Reszta to mniej lub bardziej miłe dodatki.

P.S. Sądzę, że przydałaby się ankieta wśród uczestników, którzy mogliby na spokojnie odnieść się do różnych aspektów organizacyjnych. Rozesłać ją na e-maile kontaktowe z zapisów. Odzew z pewnością będzie duży :)
Bo póki co, to mamy kilka wpisów od aktywistów, a przecież uczestniczyło 650 osób. Być może owe nowości, zarówno na trasie E, jak i pozostałych, zostały przyjęte zgoła inaczej (?).

Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących, zwłaszcza przed opublikowaniem krytycznych komentarzy. A Twórcom tras, jak i ich Pomagierom kłaniam się w pas! Kawał dobrej roboty z przygotowaniem tego wszystkiego, no i że wytrzymali tyle czasu na strzelnicach w oczekiwaniu na zawodników...
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #349 dnia: Grudnia 14, 2013, 13:02:45 pm »

Potrzebuję pomocy kogoś mądrego od GPS.
Na Darżlubie użyłem do rejestracji trasy aplikację ENDOMONDO (wcześniej używałem Navime z której byłem zadowolony jednak po zmianie romu w telefonie nie mogę go zainstalować). Parę razy słyszałem o przekłamaniach Endomondo.
Moja niepełna trasa (do momentu rozładowania tel.) wyniosła:
Wg Endomondo - 34,62 km
Wg Navime (plik gpx wyeksportowany z enndomondo) - 30,66km

Rozumiem, żeby dwa różne odbiorniki GPS miały różne wskazania na tej samej trasie. Ale żeby programy tak odmiennie interpretowały te same dane tego za bardzo nie rozumiem.

Edit
Pomyślałem, sobie, że spróbuję wgrać plik (wyeksportowany z endomondo) do endomondo i pokazuje 30,67km.

Ciekawe które wskazania są prawdziwsze - pierwotne czy te z wyeksportowane. No i trochę lipa, że przy eksporcie powstaje aż tak duża różnica. Trochę nie kumam.
Zapisane

TJ

  • Wiadomości: 152
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #350 dnia: Grudnia 14, 2013, 13:56:01 pm »

Moja niepełna trasa (do momentu rozładowania tel.) wyniosła: Wg Endomondo - 34,62 km Wg Navime (plik gpx wyeksportowany z enndomondo) - 30,66km Rozumiem, żeby dwa różne odbiorniki GPS miały różne wskazania na tej samej trasie. Ale żeby programy tak odmiennie interpretowały te same dane tego za bardzo nie rozumiem.
W dobrym odbiorniku to, co "wychodzi" z niego to jest zestaw informacji zgodnych z protokołem NMEA.  W telefonie komórkowym (na boku już zostawiając to, jak dokładnie zapisał swoją pozycję) taki zestaw danych idzie do programu (endomondo, sports tracker i in.), który następnie wylicza to, co chcesz. I ten program różnie sobie filtruje te dane (np. usuwa punkty, które wg niego są zbyt odległe od poprzednich, czyli zakłada, że są fałszywe; bo jako pieszy nie mogłeś się w ciągu sekundy przemieścić o 50 m itp.). Zatem twoje pytanie jest bardziej pytaniem do autorów wspomnianych programów: jakich schematów używają przy imporcie zestawów punktów. Spotkałem się np. z gotowymi ustawieniami dla pieszego, samochodu, roweru i różniły się one np. częstotliwością zapisu oraz właśnie sposobem filtrowania punktów.

Ciekawe które wskazania są prawdziwsze - pierwotne czy te z wyeksportowane. No i trochę lipa, że przy eksporcie powstaje aż tak duża różnica. Trochę nie kumam.
Zawsze mówiłem, że odbiornik gps w telefonie to jak świnka morska: ani świnka ani morska.  ;D

Twórcom tras, jak i ich Pomagierom kłaniam się w pas! Kawał dobrej roboty z przygotowaniem tego wszystkiego, no i że wytrzymali tyle czasu na strzelnicach w oczekiwaniu na zawodników...
...i szacun za stawianie punktów podczas piątkowej wichury i w sobotnim śniegu przez cały dzień!!!
Zapisane
pozdrawiam
Tomasz 'TJ'

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #351 dnia: Grudnia 14, 2013, 16:13:30 pm »

Co portal, to inne wskazania.

Sachmiel, ja robię tak, że eksportuję track z Endomondo i wgrywam w wikiloca, by poznać wiarygodny dystans. Natomiast wikiloc dużo bardziej od Endo przekłamuje przewyższenia ( np. wg niego na Zetce zrobiłem 1100m w pionie ;) ). Dlatego wtedy wysyłam ów pliczek do TJa, a ten wgrywa na portal Garmina i tam uzyskuję informację "mniej więcej" o przewyższeniu.

Przykładowe wskazania na podstawie tego samego pliku. Pieszy etap TM z Harpagana 46:
- Endomondo: 68,2km i 1420m
- wikiloc:       59,5km i 3390m
- mikspec:     59,5km i 2115m
- Garmin:       59,5km i 962m

Jak widać, KOSMOS! Do statystyk Endomondo przyjąłem wskazania z Garmina.

Nie do końca zgodzę się z tą świnką morską ;) Bardziej myszoskoczek. Ostatecznie wszystkie moje tracki są telefoniczne, a mimo to za pomocą Quick Route'a daje się je potem jakoś wpasować w mapę :)
Zapisane
whatever you do - do it downhill

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #352 dnia: Grudnia 14, 2013, 21:31:55 pm »

Tak czy inaczej nie kumam dlaczego endomondo rejestruje trasę jako 34km, a eksportuje jako 30km (i potem importuje wyeksportowany przez siebie plik jako te 30 km).
Będzie trzeba jakąś zmierzoną trasę przebiec na różnych aplikacjach, eksportować, importować i sprawdzać wiarygodność wyniku.
Zapisane

Gonsuh

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #353 dnia: Grudnia 14, 2013, 22:03:55 pm »

Proponuję przy kolejnej edycji - na Manewrach powrócić do koncepcji tras bez zadań, bądź też zadania umieścić na jednej trasie zadaniowej. Mogę wypowiedzieć się za trasę na której startowałem. Wynik zależał od znajomości postaci z jakiegoś filmu (nie wiem, nie mam telewizora), strzelałem trochę, a trochę podpowiedzieli przechodnie. Akurat trafiłem, niemniej jednak uważam, że nie od tego powinnien zależeć wynik. Nie zmienia to faktu, że niezmiennie bardzo pięknie dziękuję budowniczym za cały trud włożony w organizację. Chciałbym jednak móc pójść na klasyczną Z lub E na Manewrach.
Zapisane

Wrona

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #354 dnia: Grudnia 15, 2013, 12:08:08 pm »

I w taki oto piękny sposób stałem się infantylnym pieniaczem:
Cytuj
Komentować i krytykować WARTO. Ale można to robić na dwa sposoby.

1) Infantylny, pieniacki, kompletnie nic nie wnoszący:
Cytuj
A tak w ogóle to i tak uważam, że trasa ekstremalna w tej edycji została rozstrzygnięta na boisku i strzelnicy a nie na punktach. Ale to już zupełnie inna historia i szkoda mi już energii na te przemyślenia. Oby się takie nieorientacyjne zadania więcej nie zdarzyły! Największa porażka zaraz po niepowieszonych lampionach z marca.

Tak aż miło się robi ;)

Postaram się więc o bardziej dojrzały i kulturalny komentarz: Dla mnie rzuty do kosza i strzelanie na marszu na orientację są nie na temat. Styl adventure powinien być zarezerwowany dla trasy zadaniowej. Po to powstała. Jeśli zaś chodzi o nowości w formie zadań to jestem na tak, ale pod warunkiem, że są to zadania ORIENTACYJNE! Wszelkie inne są po prostu NIESPRAWIEDLIWE.
Są wśród nas różni ludzie, są nawet tacy, którzy ćwiczyli intensywnie koszykówkę bądź strzelectwo. A inni nic z tych rzeczy nie robili. Kto ma w takiej sytuacji łatwiej jest chyba oczywiste. Uważam, że o sprawiedliwym wyniku na MnO powinny decydować szybkość i precyzja w chodzeniu a nie rzucaniu i strzelaniu.

A tak przy okazji:
Cytuj
Przecież wystarczy spojrzeć w wyniki i wykonać proste odejmowanie. Nawet bez zadań podium pozostałoby niezmienione. Więc skąd takie teksty o rozstrzygnięciu trasy na strzelnicy?
Co do tego nie jestem akurat pewien. Proste odejmowanie punktacji zadaniowej od ogólnej nie powie nam co by było gdyby nie było zadań. Zespół, który 3 razy trafił do kosza nie szedł na 3 dodatkowe punkty więc miał więcej czasu i energii na pójście na podstawowe. Proste odejmowanie mówi też, że miedzy pierwszym a drugim miejscem jest mniej niż 180 różnicy czyli właśnie te trzy rzuty mogły pośrednio o tym decydować. Tak samo jest z miejscem trzecim i czwartym. Tu jeszcze wyraźniej. Czy więc podium pozostałoby niezmienione nie jestem pewien. Na pewno bez zadań kilka zespołów zmieniłoby lekko swoje miejsca w klasyfikacji.
Zwróćmy uwagę, że w klasyfikacji nie widzimy na ilu punktach tak na prawdę kto był. Może być tak, że zespoły z podobną punktacją były na zupełnie innej liczbie punktów. Nikt mnie nie przekona, że taką sytuację można nazwać sprawiedliwą.

I proszę nie podejrzewać, że narzekam na zadania myśląc, że bez nich byłbym wiele wyżej w klasyfikacji. Za dobrze znam siebie i swoich przeciwników a klasyfikację końcową w podobnej postaci miałem w głowie jeszcze przed startem. Raczej chodzi mi o to żeby zasady były sprawiedliwe dla wszystkich. Nikt chyba nie chciałby skończyć marszu ze świadomością, że spadł z podium bo do kosza nie trafił :(
Zapisane

SZATANIASTY

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #355 dnia: Grudnia 15, 2013, 13:28:37 pm »

W tym przypadku zgadzam się  z kolegą Wroną. Rozmawiałem z osobami z kilu drużyn z Ekstremalnej i wszyscy narzekali, że orgowie trochę zlekceważyli E. Właśnie po to została stworzona Zadaniówka.. No ale to tylko moje indywidualne zdanie i niektórzy wypowiadający się na forum mogą się ze mną nie zgadzać.
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #356 dnia: Grudnia 15, 2013, 22:56:34 pm »

I proszę nie podejrzewać, że narzekam na zadania myśląc, że bez nich byłbym wiele wyżej w klasyfikacji. Za dobrze znam siebie i swoich przeciwników a klasyfikację końcową w podobnej postaci miałem w głowie jeszcze przed startem. Raczej chodzi mi o to żeby zasady były sprawiedliwe dla wszystkich. Nikt chyba nie chciałby skończyć marszu ze świadomością, że spadł z podium bo do kosza nie trafił :(

Rozumiem Twoje rozterki. Aczkolwiek z tym spadaniem z podium to już troszkę przesadzasz wchodząc w skórę Andrzeja Buchajewicza :) Z opowieści Krzyśka www.starworms.pl/2013/12/atak-czowieka-szlama-znienacka-czyli.html wynika, że Andrzej (lub Jarek Bartczak) trafił wszystkie rzuty do kosza - więc idąc tropem Twej argumentacji, że " to stadion/strzelnica ustawiły klasyfikację":
 albo Jarek utrzymał podium dzięki celnym rzutom albo Andrzejowi nawet celne rzuty nie pomogły. Nie, żebym się czepiał - po prostu bądźmy precyzyjni, tak jak w terenie :)

Pojawił się głos o ankiecie - popieram!
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Wrona

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #357 dnia: Grudnia 16, 2013, 07:41:48 am »

Masz tu rację:
Cytuj
albo Jarek utrzymał podium dzięki celnym rzutom albo Andrzejowi nawet celne rzuty nie pomogły. Nie, żebym się czepiał - po prostu bądźmy precyzyjni, tak jak w terenie
bądźmy więc precyzyjni. Przyznaję się, że pisząc nie zastanawiałem się kto ile razy trafił. Miałem na myśli nie tyle to, że rzuty i strzały ustawiły podium co raczej, że tak mogło być ale nie musiało. I gdyby się tak stało naprawdę to dopiero byłaby porażka. Osobiście takie podium widziałem jeszcze o zadaniach nie wiedząc ;)
Zapisane

Stary Zbyszek

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #358 dnia: Grudnia 16, 2013, 09:04:11 am »

W tym przypadku zgadzam się  z kolegą Wroną. Rozmawiałem z osobami z kilu drużyn z Ekstremalnej i wszyscy narzekali, że orgowie trochę zlekceważyli E. Właśnie po to została stworzona Zadaniówka.. No ale to tylko moje indywidualne zdanie i niektórzy wypowiadający się na forum mogą się ze mną nie zgadzać.

Nie sądzę aby organizatorzy zlekceważyli E. Myślę, że dążyli do zapewnienia odpowiedniego stopnia trudności E, a czy to powinno nastąpić poprzez zadania to inna sprawa.

Osobiście wolę trasy bez zadań dodatkowych. Jak dla mnie, to wystarczy, że zadania są na trasie zadaniowej.
Jeżeli zadania mają być stałym elementem INO SKPT, to może, poza trasą zadaniową, tam gdzie są po dwie trasy np. BT i T to jedna trasa może być z zadaniami, a druga bez?
Zapisane

Bodzio

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 420
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #359 dnia: Grudnia 16, 2013, 14:58:11 pm »


Na mapach SKPT w różnych edycjach najczęściej nie było kropek, ale czasem były. Pomocne.

Szczerze mówiąc nie pamiętam imprezy, na której kropek nie było.
Kropki są pomocne, jeśli tak naniesie się je na mapę, aby nie utrudnić określenia miejsca gdzie szukamy lampionu. Najczęściej chyba jest to trudne w przypadku dołek/górka, ale wtedy tak powinno się się skorygować mapę, aby było jasne dla uczestnika czego ma szukać.

Pozdrawiam
Maciek
Zapisane