Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:


Wyślij odpowiedź

Uwaga: W tym wątku nie pisano od 120 dni.
Jeżeli nie masz pewności, że chcesz tu odpowiedzieć, rozważ rozpoczęcie nowego wątku.
Nazwa:
Email:
Temat:
Ikona wiadomości:

Weryfikacja:
sto dziesięć przez dziesięć, słownie i małymi literami:
dziesięć minus jeden, słownie i małymi literami:

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć


Podgląd wątku

Wysłany przez: Statler
« dnia: Lutego 24, 2015, 10:53:01 am »

Hej, Orgi, dopiszcie kto rozstawa którą trasę !

S&W
Wysłany przez: Kopi
« dnia: Grudnia 19, 2014, 03:15:52 am »

Film z Zad można obejrzeć tutaj: http://youtu.be/tR4sUbWwniw
Miłego oglądania!  :D
Wysłany przez: Paweł
« dnia: Grudnia 18, 2014, 23:38:06 pm »

Zapraszam do dzielenia się swoimi relacjami, zdjęciami oraz śladami przejścia tras. Można je umieszczać w tym wątku na forum.

Poniżej artykuł z tymi zgłoszonymi i znalezionymi w sieci:
http://www.skpt.gdansk.pl/ino/relacje-i-fotorelacje/33-xxxix-nmno-darzlub-6-7-grudnia-2014
Wysłany przez: Kopi
« dnia: Grudnia 18, 2014, 22:40:26 pm »

Wysłany przez: Scenic
« dnia: Grudnia 18, 2014, 18:34:38 pm »

Widzę,że trasa z była ciekawa.

Może ktoś podać dane ze  słupka  pk.5 .
Wyliczył bym sobie ognisko
Oczywiscie mogę zobaczyc na inne trasy.

Szkoda,że nie dodarłem na darżluba.
Wysłany przez: Lenifer
« dnia: Grudnia 18, 2014, 16:36:00 pm »

Z ciekawości się spytam - czy BPK przy PK3 na T1 był celowy, czy może przy kreśleniu docelowej mapy się coś komuś przesunęło?
Jak w takim przypadku były liczone wyniki - pobliskie 2 lampiony jako PS, czy może jako PK?

pozdro
Wysłany przez: Hubert
« dnia: Grudnia 18, 2014, 14:08:03 pm »

Mapy są już na stronie
Wysłany przez: Tomek...
« dnia: Grudnia 15, 2014, 19:17:40 pm »

I jak z tymi mapami? Zbieranie lampionów już było.

Coś nie mogę się doczekać...  ;)
Wysłany przez: Paweł
« dnia: Grudnia 14, 2014, 13:53:39 pm »

To nawet jeszcze lepiej w kontekście drugiej części wcześniejszego wpisu.
Wysłany przez: TJ
« dnia: Grudnia 14, 2014, 13:29:34 pm »

Paweł. Ten wyżej pod nickiem "Zadaniowa" pisząc o tablicach pamiątkowych miał raczej na myśli fakt, że budowniczy trasy stawiając w odpowiednich miejscach PK, niejako "zmusza" uczestników do zapoznania się z historią okolicy, przez np. przeczytanie tekstu na nich zawartego. Jest to zupełnie co innego niż: przeczytaj tekst na kartce i podaj tytuł. Tak przynajmniej ja rozumiem wyżej przytoczoną wypowiedź.

Wysłany przez: Paweł
« dnia: Grudnia 14, 2014, 12:33:25 pm »

Chciałbym tylko zauważyć jeden szczegół: w dzisiejszych czasach nawet tekst z byle tablicy/pomnika można znaleźć w internecie, ale dzięki za opinię, każda jest cenna. Komunikat startowy, jeżeli mowa o trasach, faktycznie nieco kulawy i aktualizowany tuż przed zapisami.

Byłbym wdzięczny za kontakt (pawcwid na gmailu), jakbym w przyszłości szukał osoby do budowania tego typu trasy. Widzę, że masz już jakieś pomysły na jej urozmaicenie.
Wysłany przez: Zadaniowa
« dnia: Grudnia 14, 2014, 12:16:43 pm »

To kilka uwag z trasy Zadaniowej. Bardzo dobrze ustawiona trasa dla przeciętnych piechurów, dobre punkty, dobrze wybrane i ustawiane, sporo stowarzyszonych więc wymagana dokładność w nawigowaniu, trasa dobrze zbalansowana czasowo. Duży plus to spora ilość punktów wiec człowiek nie miał czasu się znudzić czy zmarznąć, dobrze ustawione ognisko w łańcuszku punktów - tak trzymać.
Zadania na trasie to jednak w moim odczuciu nieporozumienie. Jestem pewien, że wynikały z dobroci serca, chęci niesienia radości bliźniemu, miały podkreślić atmosferę zbliżających się świąt... Poza pierwszym otwierającym ładnie trasę, reszta jednak nie nadawała się na marsz na orientację. Raczej na spotkanie towarzyskie czy konkursy przy ognisku lub w bazie. Po pierwsze zadania z wiedzy katolicko-komercyjnej kolędy i aktorzy serialowi) + kilka zadań z przedszkola (infantylne, czyli odkryj radość dziecka w sobie). W zeszłym roku były sprofilowane na marsz na orientację i były ciekawe. Tu na wykorzystanie GOOGLE i smartphoneów. Niestety wszystkie zespoły które spotkaliśmy, tą właśnie metodą pozyskiwały odpowiedzi do zadań a spotkaliśmy większość z trasy. Proponuję rozesłać ankietę do uczestników zadaniowej, aby przyznali nawet bez konsekwencji czy tak było. Ciekawe ile osób się przyzna - w końcu jest to oszukiwanie co nie ma nic wspólnego ze Świętami. I ciekawe ile zespołów byłoby sklasyfikowanych, bo przecież korzystać nie należy z pomocy urządzeń czy osób trzecich - moim skromnym zdaniem najwyżej kilka. Zadania nie powinny dawać możliwości zaliczania przez wiedzę, szczególnie czerpaną z Internetu, czy uzależnioną od światopoglądu lub oglądania seriali w telewizji nawet jeśli zadania te są sympatyczne (bo były takie w moim odczuciu). Powinny być jak w zeszłym roku to zadania do wykonania w terenie, nawet poszerzające wiedzę o lokalnej historii (jak tablice pamiątkowe itp.) które jednak trzeba zrobić posługując się wiedzą w marszach na orientację i dostępną na miejscu. I warto następnym razem uprzedzić uczestników jaki charakter będą mieć zadania, aby nie było frustracji, zniesmaczenia i blokowania innym miejsca na trasie która by ich zainteresowała - sam wybrałbym inną, a dał możliwość startowania na zadaniowej ludziom którzy się nie dostali. Dobór zadań jest na tej trasie kluczowy - to w końcu tym się głównie różni od pozostałych tras!!!
Poza tym drobiazgiem cała impreza była super i bardzo miło spędziliśmy czas nie przejmując się zadaniami.
Wysłany przez: Dorota
« dnia: Grudnia 12, 2014, 19:14:59 pm »

Oczywiście zamieszczone zostaną mapy wszystkich tras oraz wzorcówka zaraz po wycieczce zbierającej lampiony.

Konkurs na najśmieszniejszą nazwę wygrał zespół "Rowa nie miń! (czyli Demon i jego Renifery w drodze na Północ)"


Prośba do Orgów. Czy moglibyście zamieścic (tak jak w poprzednich latach)  na stronie mapy z innych tras? Mysle, ze wiele osób jest ciekawych jak wygladały pozostałe trasy, a nie wszyscy widzieli te mapy w bazie.

Przy okazji, jaki zespół wygrał konkurs na najśmieszniejszą nazwę drużyny?
Wysłany przez: Michal
« dnia: Grudnia 12, 2014, 17:20:46 pm »

Prośba do Orgów. Czy moglibyście zamieścic (tak jak w poprzednich latach)  na stronie mapy z innych tras? Mysle, ze wiele osób jest ciekawych jak wygladały pozostałe trasy, a nie wszyscy widzieli te mapy w bazie.

Przy okazji, jaki zespół wygrał konkurs na najśmieszniejszą nazwę drużyny?
Wysłany przez: Jankes
« dnia: Grudnia 09, 2014, 15:30:48 pm »

Cytuj
Rogaining vs Scorelauf
Ciekawy jestem jaka jest różnica ?

Cytuj
Rogaining - nauka odpuszczania punktów i optymalnego doboru trasy
Scorelauf - nauka odpowiedniego planowania trasy wykorzystując wszystkie dostępne punkty

Otóż ja wyrażę zdanie odrębne od zdania Pawła. Różnica jest wielka. Językowa. :-)

W rzeczywistości jedno i drugie słowo oznaczają logicznie tę samą formę orientacji sportowej: dowolną kolejność potwierdzania punktów kontrolnych przy założeniu, że różne punkty mają różną wartość punktową oraz przy założeniu że istnieje limit czasu na zebranie tych punktów.

Słowo "rogaining" jest angielskojęzycznym neologizmem i pochodzi z Austalii, gdzie odbywały się imprezy przy bardzo dużym limicie czasu (24 godziny) mające charakter wyczynowo-turystyczny. Czyli nawigacja nie była w nich szczególnie trudna a dystanse i przewyższenia imponujące.

Pochodzenie geograficzne słowa "scorelauf" jest tajemnicą choć ja wskazywałbym na Skandynawię. Etymologia jest dość dziwna bo najprawdopodobniej angielsko- ("score") niemiecka ("lauf"). Scorelauf wywodzi się bardziej z imprez BnO a więc sportowych na mniejszym terenie z większym nastawieniem na nawigację w lesie. Chociaż mówię tu o pochodzeniu takim, jakie mogę w ogóle znać (czyli od lat 70-tych) - nie jest wykluczone, że gdzieś w Skandynawii oryginalnie nie były to imprezy na wielki dystansach, typu patrolowego, być może nawet na nartach.
Ze względu na ogromne trudności w obliczaniu punktacji zawodów BnO typu scorelauf w Polsce według mojej wiedzy odbywała się regularnie tylko jedna impreza tego typu: jeden z etapów letniego HOZnO (Harcerskich Ogólnopolskich Zawodów na Orientację) był typowym scorelaufem. Obecnie problemy obliczeniowe praktycznie nie istnieją natomiast scorelaufy i tak nie są często organizowane w BnO w Polsce bo wymagają dużego, zmapowanego terenu oraz ustawienia bardzo dużej ilości punktów kontrolnych. A o duże mapy jest obecnie bardzo trudno (koszty!).

Tzw. "scorelauf" zakładający, że uczestnicy mają znaleźć wszystkie punkty nie jest tak naprawdę scorelaufem (bo nie przelicza się żadnych punktów) ale jest stosowany jako "ułatwiacz" bo mapa może mieć dowolny rozmiar, jest o wiele mniej liczenia dla organizatorów - wystarczy pomiar czasu.

Ze względu na brak ścisłych definicji tych dwóch pojęć warto w każdym konkretnym przypadku dowiedzieć się co organizator ma na myśli. :-)
Wszystkie trasy rowerowe na HARPAGANIE są od wielu lat regularnie organizowane w formie scorelaufu. Znam zresztą wiele innych zawodów RJnO, BnO a nawet MnO gdzie kolejność potwierdzania jest dowolna (a w sumie o to chodzi)