Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018  (Przeczytany 10092 razy)

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Zapisane
whatever you do - do it downhill

eMGieBe

  • Wiadomości: 140
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 17, 2018, 12:41:06 pm »

Jakby co, to jadę po 17:00 z Wrzeszcza autem. Chcę być w Bazie ok 18:00. Jeśli jest ktoś na trasie (Zaspa, Niedźwiednik, Matarnia, Osowa)... Mogę zgarnąć ze sobą... :)

Pozdrawiam!
MG
Zapisane

"All You Have To Decide Is What To Do With The Time, That Is Given To You"
(Gandalf / J.R.R. Tolkien's "The Lord Of The Rings")

Łukasz

  • Wiadomości: 11
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 18, 2018, 05:04:27 am »

Dziękujemy Orgom za kolejną porcję wysmienitej zabawy:)

Warunki okazały się trudniejsze , niż przypuszczałem - cóż może być gorszego od błota ? Zamarzniete błoto! :) to było niczym chodzenie po skałach. Ktoś jeszcze ma podobne odczucia?
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 18, 2018, 06:29:45 am »

To prawda, stopy piszczały z bólu, kostki cudem nie zostały skręcone :) Aczkolwiek niejedna przeprawa bagienna/rzeczna/strumykowa/kałużowa okazała się banalna (poza paroma "o! jednak nie zamarzło! chluuup" ). Kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty, haha :) Więcej napiszę, jak się wyśpię.
Zapisane
whatever you do - do it downhill

stasio

  • Wiadomości: 43
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 18, 2018, 10:51:20 am »

cóż może być gorszego od błota ? Zamarzniete błoto! :) to było niczym chodzenie po skałach.

Ale za to zabawa w rozbijanie warstwy lodu na zamarzniętych kałużach była przednia!
Zapisane

gonsuh

  • Gość
Trasa Z: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 18, 2018, 17:44:36 pm »

Trasa Z

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w przygotowanych zmaganiach. Jako budowniczy poczuwamy się do komentarza dotyczącego kilku sytuacji z trasy Z.

Pkt. 2

Punkt stał kilka metrów od wejścia przecinki w bagno powieszony na brzozie, wiele zespołów miało tu kłopot ze względu na obecne obiekty w lesie z trasy przygodowej, stoimy jednak na stanowisku, że punkt został prawidłowo zlokalizowany dla trasy Z.

Pkt. 3

W wyniku wątpliwości dotyczących tego punktu udaliśmy się w teren o świcie, żeby wyjaśnić sprawę. Po powtórnej weryfikacji okazało się, że punkt został postawiony przez nas niedokładnie we wskazanym na mapie miejscu. Wynikło to z kilku powodów:

- przepust drogowy na kanale był zasypany śniegiem w momencie budowania trasy
- zwalone drzewa i gałęzie utrudniły prawidłowy pomiar odległości
- kanałek, który był widoczny w trakcie Manewrów nie był widoczny pod śniegiem w momencie budowania trasy
- miejsce ze stawidłem zasugerowało nam nieprawidłowe umieszczenie punktu, bowiem naturalnie było podobne do załamania kanałków
- stawidła nie ma na żadnej dostępnej mapie tego terenu
- mapa 1:25000 nie jest w tym miejscu dokładna i różni się o 1 mm od sytuacji w terenie.

Te błędy nałożyły się na siebie powodując złe umieszczenie punktu o ok. 55-60 m. Za powstałą sytuację bardzo zawodników przepraszamy. Wobec tego zdecydowaliśmy się uznać zapis BPK w karcie jako prawidłowy, natomiast wpisanie lampionu SZ musieliśmy uznać jako PS. Uważamy, że takie rozwiązanie sprawy jest najlepsze, mając jednak świadomość, że część zespołów brała punkt SZ nie mogąc znaleźć niczego innego. Nie widzimy jednak innego sposobu rozwiązania tej kwestii w sposób porównywalny.

Pkt. 5

Mamy nadzieję, że przebieżność terenu była odpowiednia. :)

Pkt. 6

Tu wielki szacunek dla tych zespołów, które brały ten punkt na azymut od południa!

Pkt. 7

Mamy nadzieję, że lubicie, gdy przecinka przechodzi w buczki, nazwa trasy zobowiązuje...

Pkt. 8 -> Pkt. 9

Drożnia raczej nie wspierała przejścia, ale doskonale poradziliście sobie z nawigacją!

Pkt. 12

Czasem zalany dołek różni się od zalanego języczka terenu. :)

Mamy nadzieję, że Wam się podobało, widzieliśmy bowiem uśmiechy na wielu zmęczonych twarzach.
Do zobaczenia na Darżlubie!
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 18, 2018, 18:47:56 pm »

Dzięki za komentarz :) Posiałem gdzieś mapę, więc odniosę się tylko do PK2. Po nałożeniu tracka na geoportal mam takie przemyślenia odnośnie tego PK. Kropka czerwona - tutaj stał. Kropka niebieska - pozycja wg mapy. Według mnie stał prawidłowo, tzn. na granicy błędu BPK. Niestety kosztowało to trochę czasu :)


EDIT PK6 był srogi ! Aczkolwiek zupełnym przypadkiem trafiliśmy na punkt widokowy nad nim. Był tu PK2 (albo 3) na ostatnim Harpaganie, na szczęście tym razem było coś widać :) Anyway, lepiej wycinać azymuty w gąszczu schodząc w dół, niż wbijając się do góry - schodziliśmy z PK do drogi na północy, zaliczyłem orła, podarłem gacie i ogólnie się sponiewierałem na tych 100m zejścia. Podchodzić tamtędy? No way! :)
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Mickeyy

  • Gość
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 18, 2018, 19:34:03 pm »

Dzięki Daniel za analizę. Ja szukałem dokładanie gdzie wskazałeś czyli w miejscu charakterystycznym przecięcia przecinki z linią brzegową. Punkt stojący 20m dalej w linii przecinki na bagnie nie jest dla mnie punktem charakterystycznym i jako taki nie powinien się tam znaleźć. Mimo zmieszczenia się w regulaminowym zakresie błędu dla mnie jest to nadal BPK.
Zapisane

Scenic

  • Wiadomości: 12
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 18, 2018, 20:27:21 pm »

Dzięki za zrobienie dojazdu organizatora.

Tym razem było bardzo mało osób. I dużo nie dało znać ,że rezygnuje.



Co do trasy. StarowaÅ‚em na TK.  Kilka bÅ‚Ä™dów w nawigacji i duże zmÄ™czenie na koÅ„cu spowodowaÅ‚o,że nie znalazÅ‚em PK12 . Ogólnie po ognisku pk 9 byÅ‚ dość Å‚atwy. Później Pk 10 i 12 spowodowaÅ‚y najwiÄ™cej problemów .  Pk 10 dlatego,że staÅ‚ na przecince .W okolicach  byÅ‚o bardzo dużo dróg.

Pk11 dość Å‚atwy ale później pogubiÅ‚em drogi na 12 i wróciÅ‚em do bazy głównÄ… ulicÄ… rezygnujÄ…c z tego punktu.  No ale to już spowodowaÅ‚o duże zmÄ™czenie[ kompletnie nie widziaÅ‚em gdzie jestem]. Ostatecznie tylko brak 1 punktu i kilka minut spóźnienia. Nie byÅ‚o tak zle.


no i ten punk nr.6 . SzukaliÅ›my chyba z 6 zespoÅ‚ami i nie ma.  MyÅ›lÄ™ wejdÄ™ na to bagno no i znalazÅ‚em. Punkt byÅ‚ praktycznie na ziemi na maÅ‚ej brzózce. Bardzo ukryty , tak ,że wszyscy pisali BPK

Jak ograne track to wrzucÄ™.

Pogoda dopisała chociaż było bardzo zimno i wietrznie[szczególnie koło jezior i na otwartej przestrzeni] , Rurka od bidonu co chwilę zamarzła >:(. No i drogi gdzieniegdzie pokryte lodem i śniegiem. Trzeba było uważać. ;)
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 18, 2018, 20:34:31 pm »

Dzięki za komentarz :) Posiałem gdzieś mapę, więc odniosę się tylko do PK2. Po nałożeniu tracka na geoportal mam takie przemyślenia odnośnie tego PK. Kropka czerwona - tutaj stał. Kropka niebieska - pozycja wg mapy. Według mnie stał prawidłowo, tzn. na granicy błędu BPK. Niestety kosztowało to trochę czasu :)

https://zapodaj.net/6a506cc9690b8.jpg.html

Dzięki Daniel za analizę. Ja szukałem dokładanie gdzie wskazałeś czyli w miejscu charakterystycznym przecięcia przecinki z linią brzegową. Punkt stojący 20m dalej w linii przecinki na bagnie nie jest dla mnie punktem charakterystycznym i jako taki nie powinien się tam znaleźć. Mimo zmieszczenia się w regulaminowym zakresie błędu dla mnie jest to nadal BPK.

Lampion (PK2 TZ) znajdowaÅ‚ siÄ™ jeszcze nieco dalej na przecince w kierunku NE od pozycji PK z mapy aniżeli pokazuje to ww. czerwony punkt.  Jednak na granicy dopuszczalnoÅ›ci, takie "49.5 m" od pozycji PK z mapy. Też zeszÅ‚o trochÄ™ czasu na jego dojrzeniu (schowany tuz nad ziemiÄ…, a raczej wodÄ…, po NE stronie drzewa na bagnie).

Ad hoc fotki in situ

https://zapodaj.net/3cc0695e0b62a.jpg.html
https://zapodaj.net/132971287acc4.jpg.html
Zapisane

Maciej

  • Wiadomości: 22
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 18, 2018, 23:31:03 pm »

(...) Punkt stojący 20m dalej w linii przecinki na bagnie nie jest dla mnie punktem charakterystycznym i jako taki nie powinien się tam znaleźć. Mimo zmieszczenia się w regulaminowym zakresie błędu dla mnie jest to nadal BPK.
A czy nie jest tak że każdy lampion który znajdziesz do 2mm w skali mapy (czyli w przypadku 1:25000 50m) o miejsca zaznaczonego kropką jest uznawany za PK? On może być i na górce / na ambonie / w środku niczego - i tak się liczy jako PK.
To czy lampion stoi w miejscu charakterystycznym to się używa do rozstrzygania czy można uznać dany lampion stojący powyżej 50 metrów od kropki punktu na mapie (czyli może być to nawet 500m metrów).
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 19, 2018, 08:58:09 am »

(...) Punkt stojący 20m dalej w linii przecinki na bagnie nie jest dla mnie punktem charakterystycznym i jako taki nie powinien się tam znaleźć. Mimo zmieszczenia się w regulaminowym zakresie błędu dla mnie jest to nadal BPK.
A czy nie jest tak że każdy lampion który znajdziesz do 2mm w skali mapy (czyli w przypadku 1:25000 50m) o miejsca zaznaczonego kropką jest uznawany za PK? On może być i na górce / na ambonie / w środku niczego - i tak się liczy jako PK.

Dokładnie. Choć, rzeczywiście, przeczesywanie wówczas terenu wokół pozycji PK wynikającej z mapy zajmuje czas.

To czy lampion stoi w miejscu charakterystycznym to się używa do rozstrzygania czy można uznać dany lampion stojący powyżej 50 metrów od kropki punktu na mapie (czyli może być to nawet 500m metrów).

Swego czasu nastąpiło ulepszenie regulaminu dot. wprowadzenia wartości MOS (zdaje się zapomnianego szczegółu ostatnio). Jednak dotyczyło to przede wszystkim rozstrzygnięcie kwestii, czy dany lampion to PS czy PM.
Zapisane

forest

  • Wiadomości: 4
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 19, 2018, 11:15:59 am »

Ja uważam że punkt nr 2 na trasie Z był punktem nie właściwie postawionym i powinien być BPK

 dlaczego?
- doświadczeni zawodnicy szukają biało "czerownej kartki" ok 20-30 minut b będąc w miejscu zaznaczonym na mapie. Okazuje sie że biało czerwona kartka jest umieszona w miejscu nie charakterystycznym, kilka metrów od linii brzegowej na bagnie.
- patrząc na dalszy przebieg trasy gdzie punkty były postawione prawidłowo i w miejscach charakterystycznych zespoły wpadały na punkt i szły dalej. Rywalizacja na kolejnych punktach polegała na własiwym wyborze wariantu.
- dla mnie punkt może nawet leżeć na pieńku jeżeli jest to charakterystyczne miejsce.
- przypominam że rywalizacja w iprezach na orientację polega na wybraniu wariantu i doatarciu do miejsca wskazanego na mapie. Za pomocą lampionu potwierdzamy lub dokumentujemy swoją obecność w miejscu zaznaczonej na mapie. Orientacja nie polega na szukaniu "biało czerownej" kartki zlokalizowanej ok 40 metrów od miejsca wskazanego na mapie w tej sytuacji na bagie w miejscu nie charakterystycznym.

Jestem nie zadowolony po ostatnich marszach i zdegustowany ponieważ pokonałem całą trasę w limicie i w jednym miejscu nie znalazłem "biało czerwonej" kartki która była ukryta. Na karcie startowej napisałem BPK.
Staciliśmy czołowe miejsce w wynikach

Tu zamieściłem zdjęcia PK nr 2. Można zobzczyć czy punkt stoi na miejscu charakterystycznym?? Według mnie jedynym miejscem charakterystycznym to zakole linii brzegowej?? Jaki jest cel wieszania punktu przy korzeniach na bagnach??




https://photos.app.goo.gl/2EDfHPz8t8tFNA642
Zapisane

MagdaLena

  • Wiadomości: 8
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 19, 2018, 15:44:02 pm »

Ponownie miałam ogromną przyjemność organizowania dla Was Manewrów i budowania tras (tym razem dwóch). Czyli mała schizofrenia: przygotować imprezę tak, aby wszyscy czuli się jak najlepiej i zbudować trasę i wymyślić takie zagadki, żeby...wręcz przeciwnie ;) Żałuję i przepraszam, że niczym Fiona ;) musiałam przed wschodem słońca wracać do Gdyni na zajęcia (które z resztą przespałam) i nie miałam okazji zakończyć imprezy i porozmawiać trochę z zawodnikami. Dziękuję, że bierzecie udział w naszych Marszach i że macie chęć podzielić się swoimi uwagami tu, na forum. Zdradzę Wam, że nasze spostrzeżenia i pomysły są podobne. I tak jak tu, w Zarządzie też każdy ma swoje zdanie. Dochodzą jeszcze sprawy bardziej prozaiczne i przyziemne, które też musimy uwzględniać przy organizowaniu tego typu imprezy. Szukamy więc kompromisu. Wynik naszych działań odczuwacie na swojej skórze :)
Póki jest garść zapaleńców, którzy chcą poświęcić swój czas i energię aby zmagać się ze sobą po obu stronach lampionu, Manewry i Darżlub będą się odbywały.
DziÄ™kujÄ™, że byliÅ›cie (albo tylko bylibyÅ›cie)  Magdar

P.S.1 Dziękuję Kopi za wesolutkie teksty z Piratów! I ta nazwa "Góra To Dół" vs. G.Wczesna - mistrzostwo! :D
P.S.2 Serio, wolelibyście kolorowe mapy????? Cieniasy :P

Zapisane

TJ

  • Wiadomości: 152
Odp: XLIV Nocne Marsze na OrientacjÄ™ "Manewry SKPT" - 17/18 marca 2018
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 19, 2018, 19:34:58 pm »

P.S.2 Serio, wolelibyście kolorowe mapy????? Cieniasy :P
Ponieważ to ja napisałem o kolorowych mapach, to jako wywołany do tablicy cienias skomentuję to tak: na tym forum raczej wypowiadają się raczej tacy, którzy pójdą "na wszystkim" i są uczestnikami niereprezentatywnymi. Ale zawsze można przecież zapytać szerokiego ogółu, bo macie bazę uczestników z tej i poprzednich imprez. Ba, można ich zapytać o wiele spraw.

Natomiast paradoksalnie mi, zwolennikowi koloru, cz-b mapy bardzo służą.
Zapisane
pozdrawiam
Tomasz 'TJ'