Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Ankieta

Jaki motyw przewodni powinien mie? kalendarz na rok 2007?

G?ry Rumunii
- 1 (20%)
G?ry Po?udniowe
- 1 (20%)
Inne g?ry
- 3 (60%)
Po co g?ry, lepiej doliny.
- 0 (0%)

Głosów w sumie: 3

Głosowanie skończone: Stycznia 14, 2006, 12:46:51 pm


Autor Wątek: Kalendarz SKPT na 2007 rok  (Przeczytany 9887 razy)

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« dnia: Stycznia 14, 2006, 12:38:44 pm »

Zacz?? si? rok 2006, najwy?szy wi?c czas pomy?le? na now? edycj? kalendarza SKPT - tym razem na rok 2007.

Mam te? od razu propozycj? motywu przewodniego kalendarza - do poddania pod dyskusj?. Uwa?am ?e nasze ko?o najlepiej promowa? kalendarzami ze zdj?ciami g?r. Na razie g?rskie kalendarze by?y w 2002 (Kraje ZSRR) i 2004 (Polska). Zatem najwy?szy czas zerkn?? w kierunku po?udniowym - na przepi?kne, wspania?e, doskona?e do fotografowania i w miar? dzikie :) - czyli jedyne w swoim rodzaju:

G?RY RUMUNII - Fogarasze, Retezaty, Lotrului, Piatra Crailui,...

Tak si? sk?ada ?e mamy mn?stwo ?wie?ego (rok 2005) cyfrowego materia?u doskona?ej jako?ci od naszego nadwornego fotografa S?awka, mamy te? mn?stwo zdj?? na kliszach z 2004 oraz z pewno?ci? zdj?cia z wypraw sprzed kilku lat (Muza, Kuba, kto? jeszcze?).
Giovanni z pewno?ci? kupi 10 egzemplarzy na pniu :)

Alternatywnie mo?na zrobi? szerszy temat "G?ry Po?udniowe" - Rumunia, Bu?garia (Pirin, Ri?a), S?owenia (Alpy Julijskie) itp., ale my?l? ?e Rumunia starczy.
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Bodzio

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 420
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 14, 2006, 14:22:03 pm »

Fajnie, ze ktos poruszyl temat, ostatnio Maciek Olech sie mnie wlasnie o to pytal.
Bardzo milo wspominam prace nad kalendarzem na 2006 rok, i fajnie byloby to powtorzyc, ale bez aktywnego wlaczenia sie klubowiczow i Zarzadu to raczej nie bedzie mozliwe. I to nawet nie chodzi o dostarczanie zdjec czy przygotowanie od strony technicznej, ale o zwykle pierdoly - zeby podejsc do drukarni ktora sie ma przy domu i zapytac za ile to zrobia. No i tradycyjnie ktos to musi sprzedawac. A w tym roku zainteresowanie pomoca przy kalendarzu bylo nikle, a pomoc przychodzila glownie od "starszyzny". A gdzie jest mlodziez?;)
A kalendarz MUSI byc gotowy na Lecie w pazdzierniku(?).
Wraca tez kwestia wspolnego kalendarza z innymi Kolami (SKPB Warszawa wyrazilo zainteresowanie). Finansowo w tym roku wyszlo jak najbardziej OK, ale jesli sie za to wezma 2 lub wiecej Kol, to juz jest zupelnie inny wymiar finansowy - nie ma zagrozenia dokladania do interesu. Tylko ze SKPB musi miec Kalendarz juz we wrzesniu (na rajd Poloniny).
W kazdym razie mysle ze warto kontynuowac tradycje kalendarzy, na pewno latwiej teraz kontynuowac, niz za 2 lata wznawiac:)

Pozdro
M.
Zapisane

Krzysztof

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 15, 2006, 22:28:06 pm »

Cytat: "mbogda"
Bardzo milo wspominam prace nad kalendarzem na 2006 rok, i fajnie byloby to powtorzyc, ale bez aktywnego wlaczenia sie klubowiczow i Zarzadu to raczej nie bedzie mozliwe.


Przemek rozmawia? ze mn?, ?eby nie traci? wiedzy "Know how" dot. wyrobu kalendarzy. W?wczas powiedzia?em mu, ?e bez pomocy Twojej Ma?ku pomocy nie podejmuj? si? wej?? w ten temat w tym roku.
Praca nad kalendarzem jest ciekawa ale czasoch?onna. Ponaddto dzia?ania musza by? podejmowane na r??nych "frontach", kt?re gdzie? pod koniec roku musz? si? spotka?. Trzeba:
 - zdoby? zdj?cia,
 - pozyska? kas? od sponsor?w wewn?trznych (zapisy) i zewn?trznych (firmy),
 - fiznycznie zaprojektowa? kalendarz (dobrac zdj?cia, podpisy),
 - znale?? drukarnie,
 - posiedziec przy grafiku,
 - przywie?? kalendarze do siedziby klubu :-)
Powiedzia?em poza tym Przemkowi, ?e widz? dla siebie tylko dwie mo?liwo?ci dalszej wsp??pracy przy kalendarzu:
 - zrobimy ten kalendarz w np. 10 tys sztuk. Ko?o bedzie ustawione finansowona nast?pne 35 lat,
 - za kalendarz wezm? si? moi m?odsi starzem koledzy i kole?anki - w tym roku im si? jeszcze co? podpowie, pomo?e, poprowadzi za r?ke, za rok sami zrobia kalendarz, a za dwa przeka?? t? wiedz? komu? innemu.
Jako osoba uwik?ana w robienie zesz?orocznego kalendarza oddaj? si? do dyspozycji pod wy?ej wymienionymi warunkami.

Co do tematu. Mi chodzi? po g?owie temat "Karpaty", "W Karpatach", "Na ?uku Karpat" itp.
A dlaczego nie Rumunia? Bo przy za?o?eniu, ?e obrazek na kalendarzu ma w jaki? spos?b korespondowa? ze ?redni? aur? na dany miesi?c to mog? si? za?o?y? o butelk? czego? dobrego, ?e nasz "nadworny fotograf" nie w swoje kolekcji zdj?? kt?re mog?by chocia? udawa? zim?, wczesn? wiosn?, p??n? jesie?.
Dlatego warto zostawi? sobie mo?liwo?? ucieczki w "Polskie G?ry" - je?dzimy w nie przecie? ca?y rok.
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 15, 2006, 22:59:37 pm »

Cytat: "Krzysztof"

Co do tematu. Mi chodzi? po g?owie temat "Karpaty", "W Karpatach", "Na ?uku Karpat" itp.
A dlaczego nie Rumunia? Bo przy za?o?eniu, ?e obrazek na kalendarzu ma w jaki? spos?b korespondowa? ze ?redni? aur? na dany miesi?c to mog? si? za?o?y? o butelk? czego? dobrego, ?e nasz "nadworny fotograf" nie w swoje kolekcji zdj?? kt?re mog?by chocia? udawa? zim?, wczesn? wiosn?, p??n? jesie?.


Je?li chodzi o aur? to wcale nie jest powiedziane ?e ?nieg czy w og?le aura na zdj?ciach musi odzwierciedla? por? roku, je?li kalendarz dotyczy w?skiego tematu. W kalendarzu "Mongolia" nie znajdziesz ani grama ?niegu - przecie? zdj?cia do niego pochodz? z jednej wyprawy w?a?nie. Niemniej odzwierciedlanie pory roku na zdj?ciach jest fajn? rzecz? i w ?uku Karpat, gdzie znajdziemy du?o ni?szych g?r by?oby realne.

Wcale nie sugerowa?em ?e zdj?cia maj? pochodzi? tylko od S?awka. Przecie? w Rumunii by?o wiele os?b - w 2004 roku ekipa Ali, wcze?niej by? m.in. Kuba, S?oniu i Muza - o czym pisa?em. Wi?c do zak?ad?w jest wi?cej os?b.

?eby nie by?o - "Nadworny..." u?y?em aby zaakcentowa? zaanga?owanie S?awka w tworzenie fotoprezentacji naszych wypraw w internecie - praktycznie 90% rzeczy dodanych po 2002 roku kt?re znalaz?em w sieci lub s? na naszym portalu i promuj? tym samym nasz klub pochodz? od niego.

Cytat: "Krzysztof"

Dlatego warto zostawi? sobie mo?liwo?? ucieczki w "Polskie G?ry" - je?dzimy w nie przecie? ca?y rok.


Polskie ju? by?y. Licz?c II RP to nawet trzy razy. Czas da? szans? obcym. :)
?uk Karpat jest wg mnie ciekawym pomys?em, koresponduj?cym z tematem "G?ry Po?udniowe" - chocia? wypadaj? Alpy Julijskie i g?ry Bu?garii, zyskujemy Ukrain?, S?owacj? i IV RP. ;)

Dzi?ki za g?os w dyskusji. Je?li Maciej B. wie jak zmieni? ankiet? po jej dodaniu do ch?tnie dodam jako pozycj? g?osowania "?uk Karpat".
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Krzysztof

  • Gość
nadworny nie nadworny
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 16, 2006, 22:52:15 pm »

Ne pisa?em tego, ?eby czepia? si? s??wek. Chcia?em tylko podkre?li?, ?e jesli ogl?dam (jako potencjalny u?ytkownik) kalendarz, w kt?rym nie sa odzwierciedlone pory roku to czuj? si? w pewien spos?b zawiedziony.
Pewnie, ?e tak by? nie musi - ale ja osobo?cie tak wol?. Nie kryje si? za tym ?adna logiczna argumentacja. Jest to co najwy?ej przyzwyczajenie kulturowe.
Osobie, kt?ra b?dzie robi?a kalendarz na rok 2007 zaleca?bym daleko posuni?t? ostro?no??, ?eby nie ogranicza?a sobie zbytnio tematu i nie odrzuca?a w ten spos?b warto?ciowych zdj??, kt?re z tym tematem nie koresponduj?.
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 16, 2006, 23:18:31 pm »

I po to w?a?nie tutaj dyskutujemy :)
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Stjepan

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 17, 2006, 15:18:39 pm »

Cytat: "MaciejS"
Cytat: "Krzysztof"

Co do tematu. Mi chodzi? po g?owie temat "Karpaty", "W Karpatach", "Na ?uku Karpat" itp.
A dlaczego nie Rumunia? Bo przy za?o?eniu, ?e obrazek na kalendarzu ma w jaki? spos?b korespondowa? ze ?redni? aur? na dany miesi?c to mog? si? za?o?y? o butelk? czego? dobrego, ?e nasz "nadworny fotograf" nie w swoje kolekcji zdj?? kt?re mog?by chocia? udawa? zim?, wczesn? wiosn?, p??n? jesie?.


Polskie ju? by?y. Licz?c II RP to nawet trzy razy. Czas da? szans? obcym. :)
?uk Karpat jest wg mnie ciekawym pomys?em, koresponduj?cym z tematem "G?ry Po?udniowe" - chocia? wypadaj? Alpy Julijskie i g?ry Bu?garii, zyskujemy Ukrain?, S?owacj? i IV RP. ;)

.

Cze??, dodam swoje zdanie. Je?li patrze? rozs?dnie, wydaje mi si?,?e nie ma co zaw??a? zbytnio puli zdj??, kt?re mo?naby w takim kalendarzu umie?ci?.Wi?c nale?y si? zastanowi?- jakie s? szanse,?e b?dzie du?o ciekawych zdj?? z Bu?garii,S?owenii, a ile ze S?owacji,Ukrainy,czy sk?d? indziej.Mam wra?enie,?e im wi?kszy wyb?r,tym ciekawszy materia? i efekt.Je?li chodzi o moje skromne zdanie, to temat najszerszy, tj. np KARPATY (oczywi?cie potem uj?ty w jak?? artystyczn? form?, np. "Karpackie ?cie?ki".)by?by najodpowiedniejszy..pozdr.sz
Zapisane

Bodzio

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 420
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 22, 2006, 20:22:14 pm »

Ja jestem w dosc malo komfortowej sytuacji, jesli chodzi o planowanie czegos naprzod. Do 25 lutego raczej nie bede mial czasu, zeby cokolwiek zrobic przy kalendarzu, a potem jak bedzie, to tez nie wiem.
Ale oczywiscie jesli beda jakies konkretne pytania co do tego, czym sie zajmowalem przy kalendarzu, (a to az tak duzo nie bylo) to w miare mozliwosci pomoge.
Co do nakladu, jesli nie bedzie jakis nadzwyczajnych okolicznosci, to stac nas pewnie bedzie na 300, a na 250 mamy pomysl, jak zagospodarowac. Z 50 to w zasadzie nie mielismy co zrobic.

Pzdr
M.
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 20, 2006, 21:54:34 pm »

Czesc!
(To moj debiut na forum :-) )
Jak najbardziej jestem za slowami Krzyska, co by jednak starac sie dobierac zdjecia zgodnie z porami roku, a tym samym nie mozna zawezac tematu tylko do gor np. Rumunskich. Mongolia to byl na tyle egzotyczny temat,ze tu akurat nie przeszkadzalo pokazanie ludzi w kolorowych strojach w miesiacach zimowych bez sniegu w tle.
Z Krzyskiem i Mackiem Olechem pracowalismy juz nie nad jednym kalendarzem i uwierzcie, problemow jest duzo, zwlaszcza ze znalezieniem dobrych zdjec, czyli tak aby pasowal pion, poziom, ostrosc, kolory na stronie itp. Bo masz 8 super letnich zdjec w poziomie, a zadnego w pionie i w dodatku zadnego na jesien :-)
Temat "Luk Karpat" jest troche szorstki i malo komercyjny :-). Ale slowo "Karpaty" zostac powinno, o ile ten temat przejdzie.
Poza tym ponowne zdjecia polskich gor tez bylyby ok. Ostatnio wiecej bylo zdjec zabytkow (zgodnie z tytulem) niz gor, a przedostatnio Mongolia...
pozdrawiam
Lucyna
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 17, 2006, 23:28:48 pm »

Hej!

Propozycje fotek do kalendarza są już na stronie SKPT: http://www.skpt.pg.gda.pl/kalendarz_2007.php3
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Stjepan

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 18, 2006, 19:47:52 pm »

Super, fajnie,że jest już ten projekt ogólnodostępny:), może jeszcze dodać alternatywne zdjęcia dla kolejnych miesięcy, oczywście, jesli takie są.Będzie więcej, co omawiać, no i może coś wybrać na ten nieszczęsny kwiecień.

OT.może zrobić kiedyś kalendarz ze zbliżeniami ran członków skpt nabytymi w górach;)))OT2.Hurra Martyna wlazła na szczyt!!!!!!
Zapisane

Anonymous

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 21, 2006, 21:37:45 pm »

Projek kalendara ogólnie mi się podoba. Zastanowiłabym się nad 2 zdjęciami: duże zdjęcie z lipca, jest moim zdaniem takie strasznie klasyczne (błekitne niebo, zielona trawa), nie ma jakiegoś detalu któryby zatrzymywał wzrok na dłużej. I małe zdjęcie z października - w porównaniu z tym dużym jest jakies takie za badzo słoneczne, przez co tworzy się duży kontrast, lepsze by było jakieś bardziej mgliste, deszczowe zdjęcie.
Nie wiem czy duże zdjęcie przy lutym nie jest za ciemne(?).
Natomist rewelacyjnie są dobrane pod każdym względem zdjęcia na maj, wrzesień i listopad(te podobają mi się najbardziej) i ich bym już nie ruszała.

Pozdrawiam, Ula. :lol:  :lol:  :lol:
Zapisane

Rafi

  • Wiadomości: 232
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 23, 2006, 09:20:13 am »

A mi sie projekt przyszlorocznego kalendarza podoba dosyc srednio albo nawet troche mniej   :sad:
Jak na tytul "Luk Karpat" kalendarz jest dla mnie za malo "gorski". Kilka zdjatek prawie rownie dobrze moglo byc zrobionych na przyslowiowych Kaszubach (np. male ze stycznia i  lutego, duze z czerwca, lipca i pazdziernika), czesc jest jakas nieostra albo skan jest kiepski (np. duze z lutego), male z lipca wydaje mi sie jakies zdeformowane. Kwiatki jesli juz to powinny byc z zarysem gor w tle (nieostrym rzecz jasna), tak jak male w kwietniu, chociaz ten kwiatek to chyba jest akurat malo wiosenny. Male zdjatko z maja chociaz ladne to jak na kalendarz jest chyba zbyt malo "kolorowe".  Dla samego wrzesnia czy listopada trudno mi sie bedzie zdecydowac zeby taki kalendarz kupic, nawet jedynie z powodow sentymentalnych nie mowiac juz o prezentach dla rodzinki. Zeby nie bylo, ze tylko marudze to obiecuje przejrzec swoje slajdy i cos wybrac, chociaz przy tylu wymienionych autorach myslalem ze jest dosyc materialu do wyboru.  
I jeszcze jedno - czy ktos jest w stanie napisac jakie grupy gorskie reprezentowane sa w kalendarzu? Zeby zachowac jakies proporcje to z 25 zdjec (wlasnie - co z okladka?) ok 8-9 powinno byc z Rumunii, 6-7 z Ukrainy, 4-5 z PL i podobnie ze Slowacji + ewentualnie jakies kwiatki. Jesli brakuje zdjec typowo gorskich to moze mozna zrobic przekroj przez rozne karpackie grupy gorskie w postaci widoczku na duzym zdjeciu oraz np. typowej dla danego rejonu cerkiewki albo jakiegos innego zabytku na malym, pionowym zdjeciu (tak mi sie marzy).
No dobra. Koniec marudzenia, bo sie wysilam a czy ktos to w ogole przeczyta?
Zapisane
"... życie polega na załatwianu spraw, a postęp na tym, aby załatwiać je sprawnie i ku ogólnemu zadowoleniu"

Anonymous

  • Gość
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 23, 2006, 11:26:39 am »

Dzieki za uwagi. Rafi, tak, ktos to czyta i stawia plusiki oraz minusiki...
Co do Lutego, to na monitorze wygladalo ok, w druku dopiero wyszla ta nieostrosc. Rumunskiemu pasterzowi nie ma co sie dziwic ze taki szeroki, w koncu spracowany czlowiek gor. Kwiatek kwietniowy faktycznie nie jest kwietniowy, mysle ze znajdzie sie bardziej kwietniowy. Co do zarzutu, ze niektore zdjecia sa malo gorskie.. Dla mnie osobiscie gory to nie tylko granie i szczyty, ale tez wedrowki po lasach, lakach. Osobiscie nie wymagalbym zeby na kazdym zdjeciu byly jakies szczyty, tym bardziej ze nie robimy kalendarza z Himalajow, tylko Karpat, gdzie duzo jest gor o charakterze "lesisto- pagorkowantym". Ot chociazby Beskid Niski. Proporcje co do ilosci zdjec ze wszystkich krajow sa mniej wiecej zachowane. Pozniej podlicze i napisze ile tego dokladnie jest. Dzieki za uwagi i pozdrawiam, Tomek
Zapisane

Rafi

  • Wiadomości: 232
Kalendarz SKPT na 2007 rok
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 23, 2006, 12:32:02 pm »

Jasne, ze gory to nie tylko szczyty, ale zauwaz ze robisz kalendarz, a ten zeby sie podobal i co za tym idzie sprzedawal, musi miec zdjecia wyraziste. Przy takim a nie innym tytule potencjalny nabywca oczekuje zdjec z roznych gor skladajacych sie na Karpaty, oddajacych charakter tych gor i do tego jakis krotki opis gdzie to jest, jakas ciekawostke itp. Kilka zasniezonych drzewek na plaskim (grzbiecie mam nadzieje) nijak mi tu nie pasuje. I co napiszesz w podpisie? Ze to dajmy na to Gory Banackie i tak tam wlasnie wyglada? Co z tego ze zdjatko jest ladne jak nie oddaje charakteru tych gor. Dla wiekszosci gory to jednak glownie szczyty, niekoniecznie ostre turnie, zalesione pagory tez, ale niech to bedzie widac na zdjeciu, ze to sa zalesione pagory a nie drzewka w Trojmiejskim czy Kaszubskim Parku Krajobrazowym.
Tomek, jesli chcesz przejrzec razem ze mna slajdy to wpadnij w ta niedziele do Redy, wtedy bede mial czas. Ewentualnie moge cos sam wybrac i przyniesc w poniedzialek do klubu na 16.30 czy 17.00, bo o 18-tej mam tam inne spotkanie. O ile oczywiscie jakichs zdjec jeszcze potrzebujesz?
Zapisane
"... życie polega na załatwianu spraw, a postęp na tym, aby załatwiać je sprawnie i ku ogólnemu zadowoleniu"