Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość  (Przeczytany 11462 razy)

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« dnia: Grudnia 06, 2006, 11:18:20 am »

Kiedyś - przy frekwencji 100-150 osób - nie było problemu zatłoczenia tras, i mogła być jedna ekstremalna i jedna bardzo trudna. Plus 2-3 trudne, na których nikt z uczestników nie wykonywał "analiz trudności". Ostatnio bardzo trudna była już zbyt zatłoczona, i zdecydowałem żeby wprowadzić 2 bardzo trudne, aby ludzie mogli iść w miarę samodzielnie plus żeby krócej czekali na start.

I ten cel został osiągnięty (zamiast 90 osób na każdej bardzo trudnej było 40-50 uczestników).

Niestety spiętrzenia były na trasach trudnych (po 80-90 osób na każdej). Z tego wynika że muszą być co najmniej 3 takie trasy żeby lepiej rozłożyć ludzi.

Maciej
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 06, 2006, 12:24:47 pm »

Kiedyś (jeszcze wcześniej) - trasy trudne i b. trudne z klucza miały po 3 warianty, jedynie extrema walczyła na jednej. Przez wiele lat frekwencja utrzymywała się na poziomie 120-160 (Manewry), 180-220 (Darżlub, rekord 262 os. na Wysoczyźnie Elbląskiej 1996)
Wymagało to tylko trochę więcej roboty przy ustawianiu tras.
Myślę, że warto wrócić do tras 3-wariantowych.
Warto też chyba pomyśleć o korekcie nazw klasyfikujących i ich objaśnień - zestaw "trasa trudna - dla początkujących" jest nieco mylący, vide wpisy na forum zaskoczonych skalą trudności :wink:
Swego czasu trasy nazywaliśmy:
- popularna (TP), w tym jeden z wariantów był "kursowy", kursanci rywalizowali ze sobą na jednym poziomie, wariant był też dostepny dla uczestników spoza kursu,
- zaawansowana (TZ)
- specjalna (TS) albo ekstremalna (TE)
Może warto wrócić do tej nomenklatury, choćby częściowo?
Oczywiście pojawiały się też nazwy własne, typu "zemsta Zdzicha", "czterej pancerni" itd.  :mrgreen:
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 06, 2006, 13:33:57 pm »

Cytat: "knovak"
Kiedyś (jeszcze wcześniej) - trasy trudne i b. trudne z klucza miały po 3 warianty, jedynie extrema walczyła na jednej.


Na stronie klubowej najwcześniejsze informacje pochodzą właśnie z 1996. I tam 3 warianty są tylko w kategorii "trudnych". Żadna z imprez - którą pamiętam lub która była opisana w internecie - nie miała więcej niż jednej trasy w kategorii "bardzo trudna".
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Krzysztof

  • Gość
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 06, 2006, 14:06:52 pm »

My z kolei pomyśleliśmy, że  fajnie byłoby zrobić trasę TO (dla oldboyów i oldgirlsów).
Czasem na TP wstyd iść a i radochy nie ma żadnej ze znajdowanych punktów. Natomiast długość trasy ekstremalnej jest no, może nie ekstremalna ale na pewno znaczna. Trudno wyrobić się w czasie bez biegania i zebrać wszystkie punkty. Wyjście na trasę z wstępnym założeniem zcinania zakrętów ma fatany wpływ na morale (jeden w PK w-te-czy-we-fte co za różnica).
Dlatego moze warto by zrobić trasę o trudności extremalnej a długości TP.
Co o tym myślicie?
Zapisane

Bodzio

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 420
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 06, 2006, 14:16:49 pm »

Cos nam sie mnożą trasy:)
Mam nadzieje ze podobnie będą sie mnożyc chętni do ich układania:)
(przy okazji, troche nam dyskusja zeszla z tematu, moze jednak jakis osobny watek z propozycjami zalozmy)
M.
Zapisane

Jankes

  • Wiadomości: 136
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2006, 14:39:06 pm »

Cytat: "mbogda"
Cos nam sie mnożą trasy:)
Mam nadzieje ze podobnie będą sie mnożyc chętni do ich układania:)
(przy okazji, troche nam dyskusja zeszla z tematu, moze jednak jakis osobny watek z propozycjami zalozmy)
M.


No to Admin zakłada wątek i admin przenosi offtopikowe wypowiedzi ...

Wydaje się, że rozmnożenie tras dobrze wpłyneło na tramwaje - jakos ich niewiele w lesie widziałem a jak juz to najwyżej dwuzespołowe.

A co do patentów antytramwajowych ... jest jeszcze taki patent, polegający na dawaniu uczestnikom tej samej trasy różnych map ... mapy różnia się tylko w kilku miejscach, np punkty na sąsiednich górkach albo jeden na górce drugi na przełaczce itp. Tacy co sie lubią tramwaić albo nie wiedzą o co chodzi bija wtedy to co wszyscy pozostali ...
Taki zabieg wymaga troche uwagi przy wypuszczaniu zespołów/wydawaniu map i podliczaniu wyników - trzeba wiedzieć który zespół jaki wariant dostał.

Jeden warunek - uczestnicy niekoniecznie muszą o tym wiedzieć :-)


PS To był już post z tematu "Propozycje"
Zapisane

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 06, 2006, 16:31:40 pm »

Cytat: "Maciej eŚ"
Na stronie klubowej najwcześniejsze informacje pochodzą właśnie z 1996. I tam 3 warianty są tylko w kategorii "trudnych". Żadna z imprez - którą pamiętam lub która była opisana w internecie - nie miała więcej niż jednej trasy w kategorii "bardzo trudna".

Wcześniej to nie było nie tylko internetu, ale i kiepsko było z komputerami - to była epoka maszyn do pisania "Łucznik" a karty startowe produkowaliśmy przy pomocy pisaków i linijki na kartach do komputera "Odra".  :mrgreen:
Warto pokopać w klubowym archiwum, może zachowały się jeszcze jakieś materiały (mapy, trasy, regulaminy, wyniki, itd.) ja swoje po imprezie oddawałem do klubu, trochę tego było...
Poza tym drzewiej w komunikatach klubowych były publikowane wyniki z imprez, część jest uwzględniona też w kalendarium SKPT za pierwsze lat piętnaście...
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 06, 2006, 18:26:46 pm »

Cytat: "knovak"
karty startowe produkowaliśmy przy pomocy pisaków i linijki na kartach do komputera "Odra"


Hehe... to tak jak w sobotę powstawało ostatnie 10 kart startowych dla ludzi startujących z Wejherowa :) Tylko że nie mieliśmy linijki :(

Ale w sumie nie ustosunkowałeś się do mojego pytania - czy faktycznie były aż trzy trasy bardzo trudne (razem z trudnymi i ekstreme było ich w tym momencie aż 7 - mieliście tyle ludzi i lampionów żeby to porozstawiać? Teraz na 5 tras zużyliśmy około 75 lampionów (Bodzio potwierdź proszę).
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Chicken

  • Wiadomości: 44
    • http://www.chickenblebleble.prv.pl
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 06, 2006, 22:20:02 pm »

Ja jako nowicjusz na Darżlubie,musze powiedzieć, że bardzo fajna imprezka.
Jeżeli chodzi o przyszłość to według mnie dobrym wariantem byłoby umieszczenie minut startowych również w internecie razem z publikacją miejsca zawodów. Pozowliłoby to uniknąć zbędnego czekania na start. Np. Ja miałam 80 minutę startową, więc na dobrą sprawę mogłam przyjechać dobrą godzinę później. Oczywiście w pełni doceniam starania organizatorów dot. integracji ludzików przed rozpoczęciem zawodów:D , ale integrować można się (i chyba też lepiej) po imprezie.
Pozowle sobie wtrącić również drobną sugestię dot. transportu powrotnego. Wiem, że organizator nie jest w stanie zapewnić wszystkiego, ale po sytuaji tegorocznego autobusu, dochodzę do wniosku, że warto jednak o tym pomyśleć. Ludzie są zmęczeni, niektórzy odwodnieni...bezpieczeństwo przede wszystkim. (Macieju w pełni pamiętam o tym, że jest to impreza turystyczna a nie rajd, ale pomyśl o tym na przyszłość).

Co do wniosków to mam jeden - mam nadzieję, że pojawie się na manewrach jak tylko będę w kraju:) , no i trzeba się troche podszkolić (a tu duży uśmiech dla już podszkolonych o jakiś sobotni spacerek/bieg/ z mapką).

Mi z Gosią bardzo się podobało, choć może pkt 8 nam się nie podobał, ale też miał swój urok (jak to Miska powiedziała) fajnie jest się gubić, a jaka frajda jak się odnajdziesz:D Ten punkt zapewnił nam takie emocje.

Przyszłościwo myślę, że fajną ideą byłoby stworzenie trasy dla biegaczy. Coś jak na Spirosie było w tym roku -  fakt, faktem że organizator nie jest w stanie skontrolować czy ktoś przypadkiem nie biega na trasie marszowej, ale z reguły ci co startują na biegowych napierają ostro.

Można by też rozdzielić kwalifikacje (bądz zrobić dodatkową) na żeńską i męską indywidualną, albo zespołową z wydzieleniem mix.

Można by też wprowadzić puchar Chickena dla najbardziej kreatywnych:D

no nic mój czas się kończy, gratulacje tym co dotrwali do końca

pozdrawiam i dzięki za dobrą impreze,
Kurcze

P.S ten błąd wyżej to tylko ja:P
Zapisane
quot;Czymże jest życie, jeśli nie szeregiem natchnionych szaleństw? - Trzeba tylko umieć je popełniać! A pierwszy warunek: nie pomijać żadnej sposobności, bo nie zdarzają się co dzień." George Bernard Shaw

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 06, 2006, 22:33:23 pm »

Tak, łącznie mieliśmy zwykle 7 tras (3+3+1) ew. 6 (2+3+1). Tyle, że lampiony były uzupełnieniem punktów, przewaga - terenowe. Jak pamiętam, zrobiliśmy ok. 20 lampionów (też chałupnictwo, kuchenna zgrzewarka do folii :wink: ), potem były dorabiane. Aha, wówczas słupki itd. miały trochę większy sens, nie było ani takich "baz danych" jak teraz, ani łączności bezprzewodowej, ani dodatkowych map, więc o ew. przewały było dużo trudniej i łatwo dawało się je wyłapać.
Budowniczowie - zwykle było to 5-10 os. przy czym było to bardziej czesanie terenu i łapanie punktów oraz typowanie miejsc pod lampiony które głównie trafiały na TS.
Taka baza punktowa po kilku weekendach miała 200-250 punktów do wykorzystania, z których można było całkiem fajnie złożyć te 7 tras. Lampiony oczywiście stawialismy na przedostatnia chwilę. O, gdy np. robiliśmy którąś Wysoczyznę Elblaską (1991), pojechało nas bodaj 5 czy 6 osób na 3 dni, z bazą w PTSM Frombork, fajnie było  :grin:
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 06, 2006, 23:49:57 pm »

Cytat: "Chicken"
dobrym wariantem byłoby umieszczenie minut startowych również w internecie razem z publikacją miejsca zawodów


To by było możliwe przy wyłącznych zapisach przez internet. A minuty startowe są losowane dopiero gdy zapiszą się wszyscy - również Ci w Gdyni.

Pewną koncepcją jest przeprowadzenie osobnych losowań dla internetowych zapisów oraz tych w Gdyni, przy czym pamiętam że z jakichś istotnych przyczyn odrzuciliśmy ten wariant na Manewrach (może Tomek Rogacki albo Piotr Taczała będą pamiętać czemu). Poza tym jeśli ludzie przyjeżdżaliby rzutami - omijaliby powitanie, na którym często padają ważne informacje. No i jest jeszcze jedna przyczyna - często jest tylko jeden pociąg do stacji docelowej - więc świadomość późnej minuty startowej nic nie da, najwyżej zdołuje od razu! Trasy ze startami na odcinku Gdynia - Wejherowo przez jakiś czas sobie pewnie odpuścimy.

Cytat: "Chicken"
Pozowle sobie wtrącić również drobną sugestię dot. transportu powrotnego. Wiem, że organizator nie jest w stanie zapewnić wszystkiego, ale po sytuacji tegorocznego autobusu, dochodzę do wniosku, że warto jednak o tym pomyśleć.


O tym było z odrębnym wątku - autobus ZKM był wystarczający dla spodziewanej frekwencji. Nie sposób było przewidzieć jej wzrostu aż o +75% w stosunku do zeszłorocznego Darżluba. Przecież nawet mapy i karty musieliśmy awaryjnie dorabiać w Gdyni. Liczyliśmy że więcej osób zostanie na rozdaniu nagród - przynajmniej prawie wszyscy co zostali wyszli przynajmniej z nagrodami pocieszenia.

Cytat: "Chicken"
fajną ideą byłoby stworzenie trasy dla biegaczy


O nie :) To nie jest impreza sportowa tylko turystyczna. Wprowadzenie tras biegowych oznaczałoby konieczność zapewniania opieki medycznej, większa szansa kontuzji itd.

Cytat: "Chicken"
Można by też rozdzielić kwalifikacje (bądź zrobić dodatkową) na żeńską i męską indywidualną, albo zespołową z wydzieleniem mix.


Jeśli nie ma biegów to nie nie ma takiej konieczności. Zresztą nie mamy tylu nagród. Panie miały przecież sporą reprezentację na podium, czasem były to pierwsze miejsca (Marta :-) )
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 06, 2006, 23:52:26 pm »

Cytat: "knovak"
Aha, wówczas słupki itd. miały trochę większy sens,


Pamiętam kilka tras "trudnych" sprzed lat gdzie kolejne 3 punkty były ustawione na słupkach w jednej przecinkowej linii... jak się złapało pierwszy to można było lecieć jak po sznurku.
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Anonymous

  • Gość
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 07, 2006, 10:57:40 am »

Ja myślę, że impreza w takim charakterze jaki ma obecnie ma największy urok. 3 kategorie trudności wg mnie w zupełności wystarczają. Każdy może się wpasować w odpowiedni dla siebie poziom.
A dla tych którzy tak jak ja ciągle nie mogą się dopchać do podium - mam radę: zamiast płakać i próbować dokładać kategorie męskie, żeńskie czy innych oldboyów lepiej zacząć trenować. Na podium ekstremalnej stanęły 2 zespoły mieszane. W takiej sytuacji byłoby mi wstyd proponować podział ze względu na płeć... :oops:
Dodatkowo mnożenie wariantów, klasyfikacji, podziałów dokłada organizatorom kolejnych obowiązków, których i tak mają całą masę. My jako uczestnicy często nie dostrzegamy ogromu pracy, którą muszą włożyć w organizację więc chwała im za to że ciągle jeszcze im się chce. I że tacy wariaci jak my mają radochę kiedy znajdą w lesie kawał biało-czerwonej dykty  :mrgreen:
Wielkie dzięki!  :mrgreen:
Zapisane

pl

  • Wiadomości: 50
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 07, 2006, 10:59:11 am »

To pisałem ja, Jarząbek Wacław
Zapisane

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
XXXI NMnO Darżlub - Wnioski i propozycje na przyszłość
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 07, 2006, 12:21:36 pm »

Cytat: "Maciej eŚ"

Pamiętam kilka tras "trudnych" sprzed lat gdzie kolejne 3 punkty były ustawione na słupkach w jednej przecinkowej linii... jak się złapało pierwszy to można było lecieć jak po sznurku.

No to już zależy od składających trasę, w tym przypadku ewidentna skucha. Ale na wspomnianej Wys. Elb. sa przecinki, których najgorszemu wrogowi nie życzę...  :twisted:
Trasa która leciała równolegle do brzegu Zalewu którąś przecinką (ze 3 słupki chyba) miała najbardziej przerąbane, nie dość że najgorszy chaszcz, to dokładnie w poprzek jarów i premia dodatkowa: bagienka  :mrgreen:

Aha, zwróć uwagę na znaczenie
Cytuj
kilka tras "trudnych"
- te trudne to były w tym przypadku właśnie zdecydowanie "popularne". Wróćmy do tamtej klasyfikacji (TP, TZ, TS), klasyfikacja "trudna", "bardzo trudna" i "superbardzotrudna" :wink: trochę się kupy nie trzyma i wprowadza w błąd.

Trzy kategorie trudności - spokojnie wystarczy, najwyżej można myśleć o pomnożeniu wariantów, by zmniejszyć obciążenie tras.
Zapisane