Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Historia Marszy na Orientację SKPT  (Przeczytany 9260 razy)

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« dnia: Października 30, 2007, 21:01:23 pm »

Witam,

Kiedyś Tomek ubolewał że w nowym portalu znikła historia nocnych marszy na orientację.

Z dumą melduję że skończyłem przenosiny historii na nowy portal:
http://www.skpt.pg.gda.pl/joomla/index.php?option=com_wrapper&Itemid=376

A tutaj można zobaczyć informacje o imprezach z lat 2005-2007.

http://www.skpt.pg.gda.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=9&Itemid=252
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

Rafi

  • Wiadomości: 232
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #1 dnia: Października 31, 2007, 15:21:38 pm »

Trochę informacji "historycznych" (do r. 1986) na temat naszych InO (typu start, meta, kierownik) można znaleźć na ... naszych stronach www w dziale informacje o SKPT, a konkretnie w historii. Wydaje mi się, że do odtworzenia są też miejsca imprez między rokiem 92 a 97. Trzeba by tylko trochę przetrzepać archiwa kołowe, OS-owe i własne.

R.
Zapisane
"... życie polega na załatwianu spraw, a postęp na tym, aby załatwiać je sprawnie i ku ogólnemu zadowoleniu"

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #2 dnia: Października 31, 2007, 21:05:22 pm »

Przeniosłem wszystko co znalazłem w historii, a pozostałe imprezy wpisałem ze "?", żebysmy wiedzieli, czego szukać. Najgorsza dziura to lata 90-te :)

http://www.skpt.pg.gda.pl/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=366&Itemid=377

Ale wszelka pomoc mile widziana. Szczególnie w kwestii ustalenia historycznej frekwencji na marszach, Nowak kiedyś mi mówił że bywało i prawie 300 osób. Ale jak na razie nie znalazłem takich materiałów w wersji elektronicznej.
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 01, 2007, 08:12:06 am »

Wersji elektronicznych prawie nigdy nie było, był to czas przednetowy (i przedkomputerowy, papiery tworzylismy na maszynie do pisania ;-) )
Natomiast zwykle jakieś dane zostawały w klubie, trzeba by przekopac archiwum.
A rekord to 252 os. na Darżlubie na Wysoczyźnie Elbląskiej w 1996r...

No to po kolei:
Darzlub 1987 Kartuzy-Mojusz
Manewry 1988 Strzebielino-Luzino
Darzlub 1988 Godętowo - Lębork
Manewry 1989 Lipusz-Dziemiany
Darzlub 1989 Puszcza Darzlubska Rekowo-Domatówko
Manewry 1990 Lasy Szpęgawskie Szpęgawsk-Swarożyn
Darżlub 1990 Skorzewo-Gostomie
Darżlub 1991 Wysoczyzna Elbląska Suchacz-Łęcze
Manewry 1992 Strzebielino-Porzecze
Darzlub 1995 Strzebielino-Łęczyce
Darzlub 1996 Wysoczyzna Elbląska Tolkmicko-Łęcze
Manewry 1997 Pogorzelice-Lębork

To z pamięci, więcej chwilowo brak, było jeszcze kilka lokalizacji ale od ręki nie przypasuję im odpowiednich lat, muszę pogrzebać w papierach.
Warto by tez ścignąć Henia Bilora, on ma swoje archiwum, prowadzi książeczkę OInO i był na niemal wszystkich imprezach.
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 01, 2007, 13:09:17 pm »

Cytat: "knovak"
Manewry 1992 Strzebielino-Porzecze


Krzyśku, wielkie dzięki za informacje, już uzupełnione.

Mam tylko jedną "kolizję" powyżej. W historii SKPT jest napisane że ta impreza (XVIII Manewry SKPT) była w Lasach Szpęgawskich?

Kto ma rację? :)
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 01, 2007, 18:19:40 pm »

Nie, nie, jakiś błąd musiał się wkraść po drodze. Jakaś skucha w tej historii, ktoś musiał poprzestawiać - mam tu oryginał, tamte lata (1986-92) przeciez opisywałem ja.
Lasy Szpęgawskie były w 1990, robił to Sławek Zielony i Marek Rytlewski, impreza była mocno paranoiczna (lampioniki formatu A5 ukryte np. w studzience melioracyjnej, pod pomostem nad jeziorem, w krzakach na wysypisku śmieci w jarze koło wioski - tu Mirek Kubiak skaleczył się w rękę na jakichś blachach i złapał zakażenie)
A w 1992 r Manewry robił Droździu, m.in. z przeprawą przez Łebę. Kilka osób zrobiło skrót, przeprawiało się po palach, ktoś nawet skutecznie zaliczył Łebę wpław  :mrgreen:
Przypomniały mi sie jeszcze Manewry 1991 - Bory Tucholskie Łąg-Lubocień (Łąg na pewno, Lubocienia pewien nie jestem). Też była przeprawa przez jakiś kanał, niektórym na mokro  :mrgreen:
Próbuję zlokalizować swoją starą książeczkę OInO, ale kiepsko mi to idzie - byłoby więcej danych ;)
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 01, 2007, 19:14:23 pm »

Uzupełnione.

Z relacji widzę dlaczego Neptunowcy mogli mieć zastrzeżenia do naszych imprez... ale to se ne vrati :)
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 01, 2007, 21:11:34 pm »

Wtedy Neptuna jeszcze nie było...  :mrgreen:
Ale fakt, różnie bywało, np. z opowieści Mirka Kubiaka (prezes z lat 84/85) kojarzę jakiegoś Darżluba czy Manewry z wczesnych lat 80-tych, na którym był tzw. "ruchomy punkt", czyli ktoś z obsługi krążący na wyznaczonym odcinku leśnej drogi czy przesieki, na rowerze typu "Flaming". Niestety, przejażdżka była wyczerpująca (te promile ;) ) i "punkt" przysnął gdzieś w rowie - nikt go nie znalazł, ale jedna drużyna drogą dedukcji go zaliczyła - wpisując do karty: "zmęczony" X  :twisted:
Zapisane

Duran

  • Wiadomości: 121
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 02, 2007, 23:16:24 pm »

Ha ha ha! "ruchomy punkt"  :lol: to jest pomysł na trasę ekstremalną! -
albo 10 "ruchomych", dla turbo-wyrypiarzy :twisted: zostawiali by po sobie jakieś znaki, żeby można było ich wogle jakoś zlokalizować.....


....rozmarzyłem się!

...szkoda ze tym razem na ogniu nie mogę pomóc :cry:
Zapisane
Jasne, ze się uda!

Duran

  • Wiadomości: 121
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 02, 2007, 23:25:30 pm »

Frekwencja z lat 1990 - 2007 jest dostępna!!
Owe dane znalazłem w dokumentach w klubie (są opracowane w mojej pracy mgr, dostępnej w siedzibie klubu (wykres na str 68, bodajże)). Tyle że są one chyba sumaryczne dla InO na dany rok - nie pamiętam już szczegółów, ale musiałbym poszperać bo sam robiłem takie zestawienia z dostępnych materiałów)

Co znajdę - wyślę Tobie, Maćku.

A chętnych zapraszam do lektury! Uwagi kierujcie na priv;)
Zapisane
Jasne, ze się uda!

MacieK_G

  • Wiadomości: 10
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 02, 2007, 23:47:48 pm »

Jako miłośnik Darżluba i Manewrów mam w domu sporą kolekcję map z imprez od 1994r.
Podaję trochę danych:
XX Manewry 94: Kartuzy - Mojusz
XX Darżlub 95: Żukowo – Kartuzy (w „historii: jest błąd)
XXI Manewry 95: Bożepole – Kębłowo
XXI Darżlub 96: Tolkmicko – Suchacz (nie Łęczyce) – wtedy była kolorowa mapa!
XXII Manewry 96: Podwilczyn – Żelki – Dębnica Kaszubska
         (na półmetku w Żelkach dostawało się drugą część mapy i hot-doga!)
XXII Darżlub: Wejherowo - Leśniewo
XXIV Manewry 98: Czersk – Legbąd
XXV Manewry 99: Bożepole - Strzebielino
Zapisane

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 03, 2007, 07:36:04 am »

O, tego mi brakowało, bo swoich map zlokalizować nie mogę. Wprawdzie w '96 chodziło mi o Łęcze nie Łęczyce ale Suchacz się zgadza, powieliłem '91 ;).
No i nie mogę teraz zlokalizować imprezy Strzebielino z Łęczycami, bo takowa była... Wygląda na to, że był to Darżlub 1993. Trzeba sprawdzić. Powinno być w tych materiałach w klubie.
Zapisane

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 03, 2007, 23:48:11 pm »

Cytat: "MacieK_G"
Jako miłośnik Darżluba i Manewrów mam w domu sporą kolekcję map z imprez od 1994r.
Podaję trochę danych: ...


Maćku,
Wszystkie dane naniosłem do historii. Odnośnie map to jeśli miałbyś możliwość ich zeskanowania - byłoby super, można by wrzucić do strony ze starymi mapami. Ale to już po imprezie, bo nie dam rady :)

Cytat: "knovak"
No i nie mogę teraz zlokalizować imprezy Strzebielino z Łęczycami, bo takowa była... Wygląda na to, że był to Darżlub 1993. Trzeba sprawdzić. Powinno być w tych materiałach w klubie.


Roboczo wpisałem D'93 ze znakiem zapytania.

Cytat: "Duran"
Owe dane znalazłem w dokumentach w klubie (są opracowane w mojej pracy mgr, dostępnej w siedzibie klubu (wykres na str 68, bodajże)). Tyle że są one chyba sumaryczne dla InO na dany rok - nie pamiętam już szczegółów, ale musiałbym poszperać bo sam robiłem takie zestawienia z dostępnych materiałów)


Będę pamiętał, ale to pewnie już też na "po imprezie".
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

MaciejS

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 385
  • OInO 13/99/2008
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 05, 2007, 09:49:14 am »

Zaciekawiło mnie że swego czasu mnóstwo imprez odbywało się na Wysoczyźnie Elbląskiej. Zerknąłem sobie na mapę w poszukiwaniu dawnych miejscowości - baz, i ze smutkiem stwierdzam że czasy kiedy można tam było zorganizować imprezę za skalę jak obecnie jak na razie minęły. Przyczyna jest prosta: chyba od 2005 PKP zlikwidowało ruch pasażerski na "nadzalewowej" linii Elbląg - Tolkmicko - Braniewo. A tam właśnie były wszystkie stacji do których można było naraz przywieźć, i z których można było naraz rozwieźć setki ludzi.

Teraz sytuacja jest taka, że musielibyśmy organizować transport autobusowy w obie strony. Po ostatnich doświadczeniach w jedną stronę, nie mam już na to ochoty (mimo własnych biletów dopłaciliśmy do przewozu dodatkowo około 500 zł z wpisowego).
Zapisane
Gór i lasów mi mało...

knovak

  • Wiadomości: 132
    • http://www.e-wanoga.pl
Historia Marszy na Orientację SKPT
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 05, 2007, 11:06:53 am »

Wysoczyzna była doskonała, teren po prostu rewelacyjny! Ale PKP "zwinęła tory" nad Zalewem i odcięła nas od niej dużo wcześniej - gdzieś w drugiej połowie lat 90-tych (1997?). Ta impreza z 2001 startowała z opłotków Elbląga, powrót był pekaesowy.

Tak na marginesie, niezłe klimaty były na tej nadzalewowej linii - jakoś tak w połowie lat 90-tych, nad ranem, PKP "zgubił się" jeden pociąg. Wyjechał z Fromborka, do Tolkmicka już nie dojechał. Po jakiejś godzinie zaniepokojona obsługa z Tolkmicka wyruszyli na poszukiwania, i znaleźli go przy Świętym Kamieniu - maszynista przysnął, pasażerowie też...  :mrgreen:

(I mała errata do spisu: Strzebielino-Łęczyce, nie Łęcze. Poproszę o uprawnienia do edycji ;) )
Zapisane