Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: [gazeta] Schroniska czeka rewolucja  (Przeczytany 698 razy)

Hubert

  • Wiadomości: 390
  • http://os.gdansk.pttk.pl/
    • Czy mia�am poj�cie jak to b�dzie?
[gazeta] Schroniska czeka rewolucja
« dnia: Października 20, 2010, 23:59:07 pm »

Znalazłem na  pl.rec.gory odnośnik do artykułu mówiącym o zmianach jakie mają nastąpić w schroniskach:
Cytuj
Już nie tylko nocleg. Schroniska czeka rewolucja

Osiemnaście schronisk w Tatrach, Beskidach, Gorcach i Pieninach czeka prawdziwa rewolucja. W ich unowocześnianiu pomogły m.in. skargi i prośby turystów.

Teraz, wchodząc do schroniska, każdy turysta będzie mógł zostawić przemoczoną kurtkę i buty w suszarni, zrobić sobie herbatę w ogólnodostępnej kuchni, naładować telefon. Będzie też punkt, gdzie będzie można oddać do naprawy narty czy deskę snowboardową oraz skorzystać z multimedialnej informacji turystycznej. Dzięki projektowi "Zielone schroniska" takie zmiany zajdą w siedmiu tatrzańskich obiektach - nad Morskim Okiem, w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, Polanie Chochołowskiej, w Dolinie Roztoki i w Murowańcu na Hali Gąsienicowej - oraz w 11 schroniskach w paśmie Beskidów, Gorców i Pienin.

- Chcemy unowocześnić schroniska i poszerzyć ich ofertę niezwiązaną z podstawowymi funkcjami noclegowymi i gastronomicznymi - mówi Jerzy Kalarus, prezes PTTK "Karpaty" w Nowym Sączu, które realizuje projekt. - Doświadczenie w zarządzaniu schroniskami, a także analizy próśb i skarg ze strony turystów pozwoliły nam stwierdzić, czego im w naszych górach brakuje, i to poprawić - dodaje.

Największe zmiany czekają najmniejsze schroniska, takie jak to na Hali Kondratowej. - Przygotowujemy właśnie dokumentację techniczną dla rozbudowy tego schroniska. Nie zmieni się liczba miejsc noclegowych, ale powstanie zaplecze sanitarno-gastronomiczne, którego do tej pory tam brakowało - mówi Kalarus.

Projekt to też duży krok naprzód w zakresie ochrony środowiska w górach. W trzech schroniskach powstaną nowe oczyszczalnie ścieków, w dziewięciu zamontowane zostaną kolektory słoneczne do ogrzewania wody. We wszystkich 18 obiektach staną też pojemniki do segregacji odpadów i specjalne prasy do śmieci.

Ale zmiany obejmą nie tylko schroniska. PTTK chce stworzyć w naszych górach bazę do uprawiania narciarstwa biegowego, skitouringu i wycieczek na rakietach śnieżnych. - Nowe trasy powstaną w Dolinie Chochołowskiej. Szczególnie jednak chcemy zaktywizować dla tych sportów Beskid Sądecki. Trasy, które tam powstaną, będą łączyły ze sobą schroniska. Narciarze będą więc mogli po drodze odpocząć, zjeść, przebrać się i ruszyć dalej - zapowiada Kalarus.

Projekt "Zielone schroniska" pochłonie łącznie 8 mln zł (w tym schroniska w Tatrach: 2,7 mln zł, pozostałe: 5,3 mln).Unia i góry - komentarz Dawida Hajoka

Przy granicy włosko-szwajcarskiej zbudowano w 2009 roku nowe schronisko. Prócz ciekawego designu, upodabniającego budynek do górskiego kryształu, obiekt wyposażono w nowoczesne systemy ekologiczne. Energia z paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych wykorzystywana jest do podgrzewana wody i oświetlana pokoi. Woda z topniejącego lodowca do spłukiwania toalet. Do tego w schronisku działają system ogrzewania pracujący na oleju rzepakowym i specjalne akumulatory, które gromadzą nadmiar energii i zapewniają jej stałą dostawę nawet w pochmurne dni. Do tego górskiego cudu techniki daleko naszym schroniskom (choć to właśnie swej archaiczności zawdzięczają one swój niepowtarzalny urok). Może jednak dzięki pieniądzom z Unii polskie góry doczekają się chociaż kilku naprawdę "zielonych", a więc i samowystarczalnych energetycznie schronisk. Zyskamy wszyscy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,8537942,Juz_nie_tylko_nocleg__Schroniska_czeka_rewolucja.html#ixzz12wFudUJf

Na stronie jest też odnośnik do innego artykułu:
Cytuj
Małopolską turystykę górską wesprą miliony z UE

Bogatsze oferty kilkunastu schronisk, szlaki widokowe oraz nowe trasy dla amatorów sportów zimowych - koszt ponad połowy tego przedsięwzięcia zostanie pokryty z unijnego portfela.

Władze województwa małopolskiego podpisały dzisiaj umowę na dofinansowanie projektu „Markowy produkt turystyki górskiej »Zielone schroniska « w paśmie Beskidów - Gorców - Pienin”. To już pięćsetna umowa podpisana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

W 11 schroniskach, które znajdują się na obszarze Babiogórskiego, Pienińskiego i Gorczyńskiego Parku Narodowego, a także Popradzkiego Parku Krajobrazowego pojawią się nowe kuchnie turystyczne i suszarnie, zaplecza pierwszej pomocy, punkty naprawy sprzętu turystycznego i ładowania urządzeń osobistych IT, sanitariaty i punkty odbioru odpadów. Powstaną także nowe trasy widokowe w Markowych Szczawinach, Wierchomli, Hali Łabowskiej i Jaworzynie. Dla amatorów sportów zimowych przygotowane zostaną trasy zimowe, skitourowe, narciarstwa biegowego i wędrówek na rakietach. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 6,3 mln zł, z czego 3,8 mln zł będzie pochodziło z unijnego portfela.

Marszałek Marek Nawara wręczył dzisiaj dyrektorowi Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK Jerzemu Kapłonowi młody świerk w donicy, który zostanie posadzony przy jednym ze schronisk oraz 500 nasion świerkowych. - Dzięki wsparciu i stałej trosce zarządu województwa nasza turystyka aktywna cały czas rozkwita. Małopolskie bazy noclegowe i szlaki górskie zajmują bardzo wysokie miejsce - mówił Kapłon.

Świerki, które wyrosną z nasion mają być symbolem wykorzystania korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej.


Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,8531895,Malopolska_turystyke_gorska_wespra_miliony_z_UE.html#ixzz12wG6vHKL

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: [gazeta] Schroniska czeka rewolucja
« Odpowiedź #1 dnia: Października 22, 2010, 16:57:32 pm »

Dobrze wiedzieć co się dzieje w dalekim świecie. Dzięki Hubert za info.
Zapisane