Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Co to jest..  (Przeczytany 1843 razy)

Laik

  • Gość
Co to jest..
« dnia: Października 03, 2005, 11:47:12 am »

Czytam tak wasze listy i za bardzo nie wiem. Chodzi mi o to ze nigdy nie biega?em na orientacje. tylko wyczynowo d?ugie dystanse (powyzej 10 km) teraz chcailbym czegos innego. Gdzie moge sie doczytacj czegos wiecej o Takich imprezach jak manewry czy Dar?lub, co to sa punkty stowarzyszone, a co to tramwaj (nie sadze ze to cos na szynach :)).
Czy mozecie mi doradzic jak sie przygotowac do tej imprezy w grudniu?
Zapisane

Bodzio

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 420
Co to jest..
« Odpowiedź #1 dnia: Października 06, 2005, 13:15:34 pm »

Gdzie szukac? Hmmm, nie wiem. Troche to moze byc utrudnione, gdyz imprezy maja rozne regulaminy - nasze Darzluby i Manewry nie do konca odbywaja sie wg wzorcowych regulaminow Imprez na Orientacje. Ale na pewno przestudiowanie regulaminu, chociazby na stronie http://www.manewryskpt.prv.pl powinno wiele wyjasnic.
Punkt stowarzyszony to, podobnie jak punkt mylny, taka podpucha. Ustawiany po to, zeby zamiast wlasciwego punktu ekipy spisaly wlasnie jego. Jest stawiany w poblizu wlasciwego punktu. Jak ktos jest dobry, do dojdzie ze nie ten punkt ma spisac, a jak sie pogubi to spisze stowarzysza i ma punkty ujemne.
A tramwaj? Kiedys nam sie zdarzalo, ze dwie albo wiecej ekip szlo razem, dochodzilo na miejsce gdzie jest punkt, czesali w kilka/kilkanascie osob las i szli dalej. W porownaniu z taka ekipa, samotna ekipa 2 osobowa miala mniejsze szanse znalezienia punktu. No i bywalo ze ktos slabszy podlaczal sie pod bardzo dobra ekipe i sie za nia wozil wogole nie patrzac na mape. Byly tez inne przekrety. Dlatego tramwaje, czyli 2 lub wiecej ekip idacych razem, sa zabronione i karane.

Co do przygotowan - polecam lasy oliwskie z dokladna mapa (takie jakich uzywamy mozna kupic w Wydziale Kartografi Urzedu Wojewodzkiego na ul. Okopowej) i kompasem. Najprawdopodobniej jakies wycieczki szkoleniowe bedziemy tez robili w pazdzierniku lub listopadzie. No i zapraszam na listopadowy (11-13 XI) rajd gorski, tam tez nieco zaznajomisz sie z mapa i kompasem, i jeszcze z chodzeniem po ciemku:)
Inna sprawa, ze mi najlepiej szly imprezy na orientacje jak nic nie umialem. Jak sie zaczalem uczyc o czym w tym wszystkim biega, to szlo mi coraz gorzej. Az w koncu zaczalem je organizowac;)

Pzdr
M.
Zapisane

Henryk

  • Wiadomości: 29
Co to jest..
« Odpowiedź #2 dnia: Października 15, 2005, 09:43:51 am »

Cytat: "mbogda"
Az w koncu zaczalem je organizowac;)


Bo to najlepszy spos?b na nauk? :D

Je?li pozwolisz, ma?e uzupe?nienie uczyni? co do punkt?w stowarzyszonych. Z definicji wynika, ?e jest to punkt usytuowany w podobnym miejscu jak w?a?ciwy punkt kontrolny (na przyk?ad s?siednia g?rka, czy skrzy?owanie ?cie?ek) i za jego potwierdzenie otrzymuje si? w przypadku punktacji ujemnej - punkty ujemne, jednak znacznie mniej ni? za potwierdzenie punktu mylnego, czyli zupe?nie nie zwi?zanego z punktem konktrolnym. PS = 25 pkt, PM + BPK = 120 pkt.
O szczeg??ach mo?na poczyta?: TUTAJ
Oczywi?cie regulamin SKPTowskich InO wzoruje si? na regulaminie KInO ZG PTTK, z uwzgl?dnieniem specyfiki naszych imprez.
Zapisane