Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)  (Przeczytany 40452 razy)

kaviter

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopada 14, 2013, 21:33:00 pm »

Poszukaj w spamie - moze filtr spamowi Ci tam umieścił maila.

nope, kurcze dlaczego to ja zawsze mam pecha
Zapisane

Stary Zbyś

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #31 dnia: Listopada 14, 2013, 21:50:20 pm »

Można poprosić o podanie budowniczych tras?
Zapisane

TJ-znowuniezalogowany

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #32 dnia: Listopada 14, 2013, 22:05:27 pm »

Można poprosić o podanie budowniczych tras?
Brygada SKPT na fejs-zbuku podała:
"Tym razem trasy dla nas zbudują (tytuły tras jeszcze owiane są jeszcze tajemnicą;):

Mało Trudną - Anita Czerwionka i Olga Knyżewska
Trudną 1 - Karol Sęk
Trudną 2 - Irek Myszka
Zadaniowa - Adam Rolbiecki
Bardzo Trudną 1 - Łukasz Grodecki
Bardzo Trudną 2 - Elwira Jaks
Zaawansowaną - Ewelina Domańska
Ekstremalną - Paweł Olecki"
Zapisane

Stary Zbyś

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #33 dnia: Listopada 14, 2013, 22:45:05 pm »

Dzięki TJ-znowu niezalogowany.
Z. też niezalogowany
Zapisane

kaviter

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #34 dnia: Listopada 15, 2013, 22:08:35 pm »

dzisiaj utworzyłem konto i mam pytanie techniczne minęły już jakieś 2h i nie dostałem żadnego maila do jego aktywacji, [...]

mój błąd, ech te zapisy człowiek zestresowany, w zeszłym roku nie udało mi się zapisać, na wiosnę sukces w zapisach za to mega pech przy starcie, mój partner złapał dzień wcześniej grypę, wystartowałem sam i na pierwszym PK niefortunnie ześlizgnąłem się ze skarpy i skręciłem nogę - mamy wyjątkowy głód startu :)
Zapisane

eMGieBe

  • Wiadomości: 140
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #35 dnia: Listopada 16, 2013, 01:16:10 am »

Kilka słów w temacie GPSów...

Pamiętam, gdy kilka lat temu startowałem w pierwszych MnO, fascynowały mnie tracki z GPSów, nałożone na scan mapy z imprezy. Zastanawiałem się, jak się to robi, w pewnym momencie nawet rozważałem kupno loggera.
Świat jednak poszedł do przodu i dwa lata temu, po przedłużeniu umowy u operatora, dostałem swój pierwszy smartfon - Sony Ericsson Xperia Neo, który posiadał GPS. Po zrobieniu kilku testów różnych aplikacji, wybrałem Offline GPS Logger, potem zrobiłem testy podczas próbnych marszy. Pozytywnie zaskoczyła mnie dokładność w otwartym terenie (3-10m). Przy wieżowcach na Zaspie lub górzystym terenie odchylenie sięgało 20-30m, niby sporo, ale można brać na to poprawkę...
Tak czy siak, od dwóch lat loggowałem tracki na różnych  MnO, i potem, na spokojnie, nakładałem je na mapy googla i scany map startowych. Był to doskonały materiał do analizy popełnionych błędów i wyciągania wniosków na przyszłość... i szczerze to polecam! :)

Jako ciekawostkę dodam, że od dwóch miesięcy posiadam nowy telefon - Sony Xperia M... I choć to nowszy telefon i nowsze podzespoły, to GPS w niego wbudowany jest słabszy (może miniaturyzacja mu nie służy). Często gubi sygnał, a w otwartym terenie skacze z dokładnością 5-20m...

Plusem smartfonów jest możliwość pracy bez karty SIM, niejako w trybie "off line"... Co oznacza, że do dzwonienia do bazy w razie niebezpieczeństwa będzie nowy telefon, a stary będzie loggował track. :)

Wracając do punktu początku dyskusji, uważam, że jeżeli budowniczy zarejestrowałby takiego tracka, miałby pewność, że ustawił punkt w danym miejscu... Ale - wiadomo, trochę urok MnO polega na kierowaniu się starą techniką nawigacji, opartej na mapie i kompasie... I to różni MnO od Geocachingu... I niechaj tak pozostanie. ;)

Pozdrawiam!
eMGieBe
Zapisane

"All You Have To Decide Is What To Do With The Time, That Is Given To You"
(Gandalf / J.R.R. Tolkien's "The Lord Of The Rings")

Tomasz Bieliński

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 104
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopada 16, 2013, 02:02:19 am »


Wracając do punktu początku dyskusji, uważam, że jeżeli budowniczy zarejestrowałby takiego tracka, miałby pewność, że ustawił punkt w danym miejscu... Ale - wiadomo, trochę urok MnO polega na kierowaniu się starą techniką nawigacji, opartej na mapie i kompasie... I to różni MnO od Geocachingu... I niechaj tak pozostanie. ;)

Pozdrawiam!
eMGieBe

Idea jak najbardziej słuszna. I rzeczywiście odbiornik do nawigacji satelitarnej byłby przydatny podczas budowania tras (a przynajmniej podczas weryfikacji punktów). Jednak dobrze jest używać mapy i kompasu, gdy tylko można (zwłaszcza przy budowaniu InO), co szlifować umiejętności orientacji w terenie.

Ps. Poza tym jest jeszcze jeden psikus dotyczący spadku dokładności. Nawet jak się będzie chodziło z bardzo dokładnym GPSem, to mapa może wszystko zepsuć, bo ma tzw. przesunięcia kartograficzne. Raz mieliśmy takie przesunięcie między mapami w różnej skali (było jakieś 14 m w terenie), że wg. jednej mapy ten sam punkt trzeba było szukać na dole skarpy, a wg. drugiej u góry za szczytem skarpy.
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopada 16, 2013, 02:03:40 am »

Dokładnie, track GPS to doskonały materiał do nauki - można się nieźle pośmiać ze swoich leśnych poczynań. Czasem okaże się, że człowiek dosłownie nosem ocierał się o lampion, lub przedzierał przez rzekę tuż nieopodal wygodnego przepustu/kładki/mostu... Dzięki podpowiedzi TJa, pobrałem program QuickRoute, który jest banalny w obsłudze. Tuż po publikacji wzorcówki mogę "nałożyć" ślad na mapę trasy... i się pośmiać :) Doskonale wspomaga pamięć, ożywają wspomnienia i w ogóle :)

A uruchamiając giełdę lokalizacji tegorocznego Darżluba: mój typ to Dębnica Kaszubska. Gdyż ponieważ bo:
- w okolicy są przepastne lasy i wymagająca Dolina Słupii, które pomieściły Harpagana nr44;
- jest wielka i piękna szkoła im.Cz.Miłosza. www.gim-debnicakaszubska.pl/bazanoclegawa.php ;
- są jeziora, nad którymi Orgowie lubią lokalizować ogniska stopczasowe;
- Sz.P.Kierowniczka ds. map i tras pochodzi z tamtych okolic - jeśli ma nam urządzić powtórkę z zeszłorocznego Matrixa, to według mnie tylko "na swoim" terenie ;D
Zapisane
whatever you do - do it downhill

_Tomek

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #38 dnia: Listopada 16, 2013, 11:49:45 am »


A uruchamiając giełdę lokalizacji tegorocznego Darżluba: mój typ to Dębnica Kaszubska.
Moim zdaniem raczej odpada ze względu na kwestię dojazdu, który jak wynika z komunikatu ma być możliwy transportem publicznym, czyli wydaje mi się, że raczej coś na linii SKM...
Zapisane

Tomasz.

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #39 dnia: Listopada 16, 2013, 13:02:17 pm »


A uruchamiając giełdę lokalizacji tegorocznego Darżluba: mój typ to Dębnica Kaszubska.
Moim zdaniem raczej odpada ze względu na kwestię dojazdu, który jak wynika z komunikatu ma być możliwy transportem publicznym, czyli wydaje mi się, że raczej coś na linii SKM...
A ja typuje Łęczyce.Były już tam organizowane duże imprezy typu harpagan.Dobre tereny na InO. Więc zapewne kiedyś to miejsce jeszcze będzie wybrane przez org.
Ostatnie InO to tereny Luzina i strzebielina.
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #40 dnia: Listopada 16, 2013, 18:53:20 pm »

Czy jakieś bliższe info odnośnie trasy zadaniowej (zadań) pojawią się przed zapisami chociaż na forum?
Zapisane

Ewelina

  • Wiadomości: 25
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #41 dnia: Listopada 16, 2013, 20:23:33 pm »

Tak, jutro pojawią się informacje na stronie. Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości :)
Zapisane

Ewelina

  • Wiadomości: 25
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #42 dnia: Listopada 16, 2013, 20:26:05 pm »


A uruchamiając giełdę lokalizacji tegorocznego Darżluba: mój typ to Dębnica Kaszubska.
Moim zdaniem raczej odpada ze względu na kwestię dojazdu, który jak wynika z komunikatu ma być możliwy transportem publicznym, czyli wydaje mi się, że raczej coś na linii SKM...
A ja typuje Łęczyce.Były już tam organizowane duże imprezy typu harpagan.Dobre tereny na InO. Więc zapewne kiedyś to miejsce jeszcze będzie wybrane przez org.
Ostatnie InO to tereny Luzina i strzebielina.

Typujcie :D Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych pomysłów. Może podczas którejś edycji wymyślimy nagrodę dla osoby, która pierwsza poda dobrą lokalizację. Co byście woleli? Nagrody rzeczowe czy dodatkowe minuty na trasie? :P
Zapisane

Zbyszek

  • Wiadomości: 70
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #43 dnia: Listopada 16, 2013, 22:02:07 pm »

Łęczyce - południowy las był ciut dalej od szkoły. https://picasaweb.google.com/100410512121868722445/1820042008EkstremalnyRajdNaOrientacjeHARPAGAN35Eczyce#

Może Leśnice. Jest przystanek SKM. I szkoła i las blisko.
Zapisane

plebi

  • Wiadomości: 37
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #44 dnia: Listopada 16, 2013, 22:07:56 pm »

Cutat ze strony SKPT:
16-11-2013
Instrukcja
Pojawiła się pierwsza wersja instrukcji kożystania z systemu zapisów.
Zachęcamy do czytania.



Panowie admini - no wiem ze w dzisiejszych czasach kazdy chce byc dys.... czymstam  ale mialem nadzieje ze nie tutaj.....
Zapisane