Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)  (Przeczytany 40888 razy)

Maciej

  • Wiadomości: 22
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #390 dnia: Grudnia 22, 2013, 11:45:17 am »

(...) ale tu rekompensuję sobie szybszym tempem biegu. Zobaczymy na trudniejszych trasach, gdzie trzeba grzać expressem i każde bonusowe 500m może zaważyć o wyniku. (...)

Gdzie te czasy gdzie na Marszach SKPT się tylko maszerowało z ciężkim plecakiem a na ludzi w leginsach patrzyło się jak na UFO :)

Na ostatniej Zetce co chwilę byliśmy wyprzedzani przez biegaczy. Teraz to jako piechur próbujący zawalczyć o podium czuję się jak UFO ;)
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #391 dnia: Grudnia 22, 2013, 12:17:52 pm »

Przy okazji polecam zajrzeć na ten fragment mapy w odpowiednim powieszeniu, żeby zobaczyć mapy w skali 1:25 000 (układzie 1965):
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=530442.703125,711840.1171875,533795.828125,714224.4921875&variant=RASTER
Wygląda, jak jakaś niedbale rzucona mapka na stole - masakra :D

Granica dwóch stref. I gdzie tu północ mapy? ;)

Gdzie te czasy gdzie na Marszach SKPT się tylko maszerowało z ciężkim plecakiem a na ludzi w leginsach patrzyło się jak na UFO :)

Na ostatniej Zetce co chwilę byliśmy wyprzedzani przez biegaczy. Teraz to jako piechur próbujący zawalczyć o podium czuję się jak UFO ;)

Przypomniałeś mi o temacie "magicznych" kalesonów sprzed paru lat :D

Nie wiem czy w tej chwili da się temu zaradzić, no może są pewne drastyczne sposoby. A tak serio, to można tylko lekko wyrównywać szanse jednych i drugich odpowiednim limitem czasu.
Zapisane

tomek...

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #392 dnia: Grudnia 22, 2013, 13:53:10 pm »

A wiecie może czy na Geoportal 2 da się przybliżyć mapę tak jak na geo 1.
Chodzi o mapę 1:25000.
Wiem,ze Geoportal1 ma być wyłączony niedługo.
A na 2 zbyt dużo nie widać bo przełącza na 1:10000.
Zapisane

Paweł

  • Wiadomości: 332
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #393 dnia: Grudnia 22, 2013, 14:32:19 pm »

W widoku pełnym możesz ręcznie wpisać skalę. Przy 13000 wyświetla mi jeszcze topograficzne 1:25 tys. Jest jeszcze opcja korzystania z map bezpośrednio z serwera.
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #394 dnia: Grudnia 22, 2013, 19:26:06 pm »

Gdzie te czasy gdzie na Marszach SKPT się tylko maszerowało z ciężkim plecakiem a na ludzi w leginsach patrzyło się jak na UFO :)

Na ostatniej Zetce co chwilę byliśmy wyprzedzani przez biegaczy. Teraz to jako piechur próbujący zawalczyć o podium czuję się jak UFO ;)
Wiem, o co chodzi ;) Ja też patrzyłem, jak na UFO...ale do czasu ;) Po Manewrach w Kaliskach ( woda, woda, woda... i lód ) moje treki rzuciłem w kąt - tak mocno "napiły się" wody, że na koniec ważyły chyba po 10kilo i moje Achillesy stanowczo pogroziły palcem. A bardziej przylegające spodnie założyłem, gdy na Darżlubie w Kolbudach podarłem nowiuśkie turbo extra pomysłowe spodnie trekkingowe, wyszarpane na promocji w Norwegii - nie miałem siana na kolejne, więc postanowiłem dobić zimowe gacie rowerowe. Żyją po dziś dzień ;)
Na szczęście ganiamy po nocach i taki widok nie budzi jakiejś większej sensacji. A podbiegać muszę, żeby mój analityczny mózg mógł się wyżyć (czyt. miał czas) w namierzaniu PK. Wcześniej mi na to czasu nie starczało i zawsze był jakiś BPK. Ot i cała historia.
 
Na Twoim i innych miejscu w ogóle olałbym stresowanie się "biegaczami" - jak któregoś razu poobserwowałem ich nawigację, to od razu spokojniejszy się zrobiłem ;) Idealnie sprawdza się powiedzenie:"Kto nie ma w głowie, to ma w nogach".

Na trasach NMnO szybsze pokonanie trasy niczego nie daje ( zero jest zero ), a limit jest dostosowany do marszu, więc o pudło śmiało możesz walczyć :)
Zapisane
whatever you do - do it downhill

SZATANIASTY

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #395 dnia: Grudnia 22, 2013, 21:08:30 pm »

W tym roku na Zetce czasu było aż za dużoooo....

ps. czy na wzorcówce jest zaznaczony punkt nr 8 z trasy Z którego nie było w rzeczywistości?
Zapisane

Zbigniew Malinowski

  • Gość
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #396 dnia: Grudnia 22, 2013, 21:12:02 pm »

Miałem już nie pisać ale to silniejsze ode mnie...  ;)

Chciałem przyłączyć się do gratulacji dla Kawalera za zwycięstwo na trasie "Z". Czapki z głów!
Ale chciałem rozszerzyć gratulacje na wszystkich konkurentów z trasy "Z". Zaskoczyliście mnie pozytywnie (albo negatywnie - zależy jak na to patrzeć) swoją formą.
Moja taktyka była dopasowana do moich możliwości fizycznych (małych) i do moich możliwości technicznych (dużych) i można ją streścić jednym zdaniem: "Raz a dobrze". Ponieważ nie mogłem pozwolić sobie na poprawianie, weryfikowanie itp. więc miałem od razu wejść możliwie precyzyjnie i podbić to co tam znajdę nawet jeśli miałbym wątpliwości. Szacowałem, że to powinno mi dać jakieś 100 punktów karnych (2-3 stowarzyszone plus nieduże spóźnienie) co - jak liczyłem - powinno mi dać wysoką pozycję. I ta taktyka dokładnie by się sprawdziła gdyby nie wpadka na PK11 i gdyby nie Wasze bardzo dobre rezultaty! Tym razem 100 punktów to było dość odległe miejsce o moje . Szacunek dla wszystkich! Moje 258 punktów okazało się być wynikiem na drugą połowę stawki...  :(

Ponieważ wcześniej wyrażałem pewne wątpliwości co do położenia PK11 to muszę je teraz odszczekać: przyczyną mojej wpadki było to, że nie zrealizowałem swojego właściwego planu wejścia (atak od "przełęczki" na azymut i 125 metrów) tylko wszedłem od południa gdzie była masa śniegu i krok mi się bardzo mocno skrócił. W rezultacie szukałem na południe od tych wysokich sosen w środku zagajnika. Byłem też i na północy ale nie koncentrowałem się na tym miejscu. Brawo dal budowniczej za znalezienie tak podchwytliwego miejsca.



Na PK8 widziałem co prawda niebieską taśmę ale to była inna taśma niż na filmie kawalera. Generalnie w tym miejscu wejście na pewniaka na punkt wymagało chyba ataku od północy bo mój atak od końca rowu (w rzeczywistości od załamania rowu) był za mało dokładny. Tu punkt właściwy był chyba bardzo bliski do stowarzyszonego.



Jedyny zarzut jaki znalazłem co do trasy to PK7. Bardzo proste wejście: 70 metrów od grzbietu na drodze (mniej niż 3 mmm). Wypadało mi w północnej części zagajnika. Przeszedłem więc jego północny brzeg, poczesałem trochę w północnej części i obszedłem dookoła. Wydaje mi się, że z tego co ktoś tu napisał stał on na południowym brzegu, takiej szerokiej niby-przecince. Jeśli tam faktycznie był to byłoby to za daleko od drogi i dlatego za nim się tam nie rozglądałem.




A co do biegania i "biegaczy":

Zanim wyszedłem ze szkoły spędziłem 25 minut na dokładnej analizie trasy, pomiarach odległości i wpisywaniu notatek na mapę. Na PK11 straciłem minimum 30 minut a po tym punkcie byłem załamany i nie chciało mi się iść a nogi nie chciały się ruszać. A przyszedłem na metę 68 minut po pierwszym limicie. Do tego jestem w kiepskiej formie i ważę 140 kilo. Nie biegłem nawet przez sekundę. Zważywszy na to wszystko jestem pewien, że dobry piechur pokonałby całą trasę w limicie i jeszcze miałby czas na podziwianie gwiazd (Orion widoczny przez całą noc!). Pytanie czy przeszedłby na zero... Tego nie wiem. Imprezy SKPT ze względu na wymazywanie niektórych kluczowych elementów wymagają przymierzania z kilku stron a to kosztuje czas. Ja jeszcze będę próbował.

Cytuj
olałbym stresowanie się "biegaczami" - jak któregoś razu poobserwowałem ich nawigację, to od razu spokojniejszy się zrobiłem

Biegacze są różni - znam takich, których mózgi działają jak specjalistyczne komputery jak i takich, którzy nadrabiają prędkością. Nie lekceważyłbym biegających.

Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #397 dnia: Grudnia 24, 2013, 15:37:54 pm »

Jedyny zarzut jaki znalazłem co do trasy to PK7. Bardzo proste wejście: 70 metrów od grzbietu na drodze (mniej niż 3 mmm). Wypadało mi w północnej części zagajnika. Przeszedłem więc jego północny brzeg, poczesałem trochę w północnej części i obszedłem dookoła. Wydaje mi się, że z tego co ktoś tu napisał stał on na południowym brzegu, takiej szerokiej niby-przecince. Jeśli tam faktycznie był to byłoby to za daleko od drogi i dlatego za nim się tam nie rozglądałem.



Trochę nie wyraźnie, ale masz tu porównanie z mapą, którą mieliśmy w lesie. Jak widac, kilka rzeczy zdążyło zarosnąć
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #398 dnia: Grudnia 25, 2013, 15:09:20 pm »

A ja mam pytanie.
Jakim azymytem się poslugujecie?
Bierzecie poprawkę na tzw. Delkinanacje magnetyczną i zbieżność południkow?

Przy dokładnym namierzaniu z kompasu czasami pamiętam o błędzie niedokładności wskazań związanej z deklinacją i wówczas biorę na nią poprawkę w przybliżeniu, aby jeszcze bardziej nie zwiększać niedokładności odczytu/ wskazań z igły. O zbieżności, przy niedużych tutaj odległościach i przy danej skali mapy dla naszych potrzeb, nie myślę. Wskazania kompasu biorę raczej jako przybliżone, starając się oczywiście potwierdzać obiektami i cechami charakterystycznymi terenu, o ile jest to możliwe. "Ciekawiej"  mogłoby się zdarzyć w jednolitym terenie, gdzie nieduży błąd w namiarze mógłby naprowadzić na umiejętnie postawionego PS.

Niejednokrotnie przy namierzaniu na trasie, jeśli jest to możliwe, biorę też namiar z gwiazd w ogóle nie patrząc na kompas i wychodzi nieźle.

R a d o s n y c h   i   R o d z i n n y c h   Ś w i ą t   B o ż e g o   N a r o d z e n i a   d l a   W s z y s t k i c h !

P.S. Patrząc za okno, pogodę na dzień startu trafiliśmy naprawdę wyjątkowo.
Zapisane

gad

  • Wiadomości: 21
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #399 dnia: Stycznia 04, 2014, 20:01:58 pm »

Kompas, a do czego on jest potrzebny?
Zapisane

Hubert

  • Wiadomości: 390
  • http://os.gdansk.pttk.pl/
    • Czy mia�am poj�cie jak to b�dzie?
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #400 dnia: Stycznia 05, 2014, 21:55:57 pm »

UWAGA - czytać uważnie po bo dwa razy nie będę powtarzać  8)

XL (40!!) NMnO Manewry SKPT mają odbyć się w terminie
22-23 marca 2014

XXIX NMnO DARŻLUB mają odbyć się w terminie
   06-07 grudnia 2014

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #401 dnia: Stycznia 08, 2014, 13:03:18 pm »

UWAGA - czytać uważnie po dwa razy nie będę powtarzać  8)

XXIX NMnO DARŻLUB mają odbyć się w terminie
   06-07 grudnia 2014

Gdzie tu jest haczyk?  ;)
Zapisane

Hubert

  • Wiadomości: 390
  • http://os.gdansk.pttk.pl/
    • Czy mia�am poj�cie jak to b�dzie?
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #402 dnia: Stycznia 08, 2014, 15:17:03 pm »

Walnąłem literówkę zamiast bo napisałem po, ale poprawiłem.

A poza tym to nie wiem o co chodzi.

jeśli o liczbę mnogą mają się odbyć no to moje wytłumaczenie - pełna nazwa Nocne Marsze na Orientacje Darżlub, a nie Nocny Marsz........

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #403 dnia: Stycznia 08, 2014, 16:09:07 pm »

Walnąłem literówkę zamiast bo napisałem po, ale poprawiłem.

A poza tym to nie wiem o co chodzi.

jeśli o liczbę mnogą mają się odbyć no to moje wytłumaczenie - pełna nazwa Nocne Marsze na Orientacje Darżlub, a nie Nocny Marsz........

Taki żarcik  ;). Chodziło o datę w przypadku "D". Wiadomo oczywiście, że jakby nie patrzeć "D" 6.12.2014 muss sein. W przypadku Manewrów no to jest news co do daty. Fajnie, że "D" wychodzi w Mikołajki. Pozdr.
Zapisane

Zbigniew Malinowski

  • Wiadomości: 26
Odp: XXXVIII NMnO DARŻLUB 2013 (7/8 grudnia 2013)
« Odpowiedź #404 dnia: Stycznia 30, 2014, 18:09:35 pm »

Do "Funt":

Cytuj
Trochę nie wyraźnie, ale masz tu porównanie z mapą, którą mieliśmy w lesie. Jak widać, kilka rzeczy zdążyło zarosnąć

Dzięki! Pokazałeś mi jaki byłem ślepy!
Ale te dwa błędy czegoś mnie nauczyły, a przynajmniej mam taką nadzieję. Sprawdzimy to w marcu.
Zapisane