Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)  (Przeczytany 32372 razy)

Zbyszek2

  • Gość
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 28, 2014, 17:22:19 pm »

Zapisane

Robert

  • Gość
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 01, 2014, 02:43:09 am »

Skoro każdemu przysługuje jedna szansa na typowanie, to... stawiam na Wschód - Wysoczyzna Elbląska. Jak ktoś już wcześniej zauważył, te tereny potrafią napsuć krwi - takie "fale Dunaju" w terenie, to super miejscówka na INO.

ps mi podczas ostatniej tam imprezy, trasa nastręczyła kosmicznych wręcz trudności - toteż i więcej
radości na mecie ;)
Zapisane

sachmiel

  • Wiadomości: 94
    • http://team.infest.pl
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 01, 2014, 20:49:17 pm »

Stawiam na Elektryk w Wejherowie. Z jednej strony za płotem las, a z drugiej czołg.
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 02, 2014, 00:35:56 am »

Stawiam na Elektryk w Wejherowie. Z jednej strony za płotem las, a z drugiej czołg.

Pasuje wybornie. Czołg powinien się pojawić, skoro taki mamy motyw (ewentualnie wątek militarny) :). A idąc tym tropem, to w rejonie za dużo pomników-czołgów nie ma. Te które są, to znajdują się w centrum miast, nie za blisko lasu (?).
Zapisane

Zbigniew Malinowski

  • Wiadomości: 26
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 02, 2014, 18:29:59 pm »

Idąc tropem czołgu można dojść do Berlina...

T-34 stoi w Elblągu (fakt, że w centrum), na Helu (no, no, czemu nie?) ale także w... Oliwie! I to niezbyt daleko od lasu. A przecież Janek Kos pochodził z.. Gdańska! A więc może właśnie z Oliwy?
Ponadto organizatorzy podkreślili w tegorocznym Regulaminie, że mogą być punkty kontrolne w postaci obiektów terenowych, z których coś trzeba spisać. I gdyby początek i końcówka trasy przechodziły przez miasto to można by ciekawe zadania specjalne wymyślić. I wtedy te punkty na obiektach terenowych miałyby głęboki sens...

Jestem przekonany, że byłbym w stanie uzasadnić dowolną lokalizację w dowolnym kontekście w taki sposób, że wydawałoby się, że zawody muszą się tam odbyć.

P.S. w Sztutowie kręcono odcinek z obroną mostu zwodzonego (ten gdzie Honoratę poznajemy) więc może w tym roku wzdłuż Mierzei Wiślanej? Dajcie mi jeszcze jakieś miejsce - ja Wam wszystko uzasadnię!  ;)
Zapisane

Lukasz

  • Gość
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 02, 2014, 21:33:12 pm »

Wysoczyzna Elbląska raczej odpada ze względu na brak szkoły mogącej pomieścić dzisiejszą frekwencję. Ostatnia imperaza tam odbyła się w Łęczach kilka dobrych lat temu (2008), kiedy jeszcze ilość osób była znacznie mniejsza i kiedy były jeszcze zapisy na dworcu głównym w Gdańsku! Czy ktoś pamięta te czasy? Wtedy przez kilka kolejnych edycji sędzią głównym był Maciek Bogdański, a kierownikiem Maciek Ślósarczyk. Wg mnie (moja personalna opinia) to były lata świetności NMno SKPT.
Zapisane

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 02, 2014, 21:55:27 pm »

Wysoczyzna Elbląska raczej odpada ze względu na brak szkoły mogącej pomieścić dzisiejszą frekwencję. Ostatnia imperaza tam odbyła się w Łęczach kilka dobrych lat temu (2008), kiedy jeszcze ilość osób była znacznie mniejsza i kiedy były jeszcze zapisy na dworcu głównym w Gdańsku! Czy ktoś pamięta te czasy? Wtedy przez kilka kolejnych edycji sędzią głównym był Maciek Bogdański, a kierownikiem Maciek Ślósarczyk. Wg mnie (moja personalna opinia) to były lata świetności NMno SKPT.

Doprecyzowując: Manewry 2008, baza Łęcze, frekwencja 432 osoby, zapisy internetowe. Kierownik Piotr Łukaszewicz, sędzia Maciek Bogdański.
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 02, 2014, 22:08:57 pm »

Wysoczyzna Elbląska raczej odpada ze względu na brak szkoły mogącej pomieścić dzisiejszą frekwencję. Ostatnia imperaza tam odbyła się w Łęczach kilka dobrych lat temu (2008), kiedy jeszcze ilość osób była znacznie mniejsza i kiedy były jeszcze zapisy na dworcu głównym w Gdańsku! Czy ktoś pamięta te czasy? Wtedy przez kilka kolejnych edycji sędzią głównym był Maciek Bogdański, a kierownikiem Maciek Ślósarczyk. Wg mnie (moja personalna opinia) to były lata świetności NMno SKPT.

Również uważam, że Maciek eŚ z ekipą (przepraszam, że nie wymieniam z imienia), która wówczas (Darżlub 2007 (2006) -   ) towarzyszyła (a niektórzy dalej działają) wykonali świetną pracę i dzięki nim imprezy SKPT osiągnęły niesamowity postęp. Z tego doświadczenia kolejne edycje z pewnością skorzystały, co potwierdzili uczestnicy.    

Szkoła np. w Darżlubiu (Darżlub) też była nie za duża, tak więc to nie jest mus w kwestii bazy, choć logistycznie lepiej, gdy jest odpowiednio duża.
O ile pamiętam, to w kwestii zapisów (Łęcze, 2008) można było zapisać się przez internet, niekoniecznie trzeba było się zapisywać na dworcu w Gd. Pamiętam, że Impreza była tydzień przed Wielkanocą.
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 03, 2014, 01:18:08 am »

W kwestii formalnej do Organizatorów... Czy planowane są białe Manewry jak ostatnimi razy? Narty jeszcze trzymać?  ;)
Zapisane

eMGieBe

  • Wiadomości: 140
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #54 dnia: Marca 03, 2014, 15:55:01 pm »

Witajcie drodzy Marszowicze! :)

Z tym (wątkiem) forum dzieje się coś dziwnego... I nie chodzi mi o to, że wciąż są te kłopoty z logowaniem, o których z TJem rozmawiamy od kilku imprez. ;) Chodzi o to, że dopiero po tygodniu zobaczyłem, że ten wątek jednak istnieje! Od 23 lutego wchodziłem codziennie, sprawdzając, czy już trwa dyskusja i wciąż "najnowszym" i "przypiętym" wątkiem był ten z "Darżluba 2013".

Dziś wchodzę na stronę Manewrów, by rozgrzać palce przed zapisami... widzę, że jest zakładka "Skomentuj na FORUM". Klickam... i co widzę? Nie dość, że wątek istnieje, to ma już 4 podstrony! Choć akurat za to ostatnie można podziękować Funtowi, Kopiemu, Tomkowi i kilku innym ananasom, którzy nastukali po kilkanaście postów... ;)

A jednym z głównych rozważań, jaki się w tych postach przewijał jest wątek, poruszany od dłuższego czasu, czyli "dopuszczalnych i niedopuszczalnych pomocy na trasie marszu". Pomyślałem, że po raz kolejny wtrącę swoje trzy grosze w temacie.
A zacznę "dawno, dawno temu..."


Od wieków ludzie uczyli się nawigacji... Polegała ona na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności liczenia, by określić, gdzie w danej chwili się znajdujemy i którędy pójść, by znaleźć się tam, gdzie chcemy być. Do określania kierunku używano słońca, gwiazd, później kompasu... do określania pozycji służyła jedynie umiejętność obliczenia przebytej drogi (najczęściej w oparciu o czas jej "przebywania", punkty charakterystyczne - rozwidlenia, miejsca, które znamy itd).

Po raz kolejny napiszę, że moim zdaniem, właśnie do tych ideałów nawigacji, nawiązuje idea Marszy na Orientację. Za każdym razem, gdy o tym dyskutujemy, przypomina mi się cytat z filmu "Polowanie na czerwony październik", kiedy to po pytaniu, czy uda się im przepłynąć przez ten układ cieśnin, nawigator odpowiada: "Dajcie mi kompas, stoper i dobrą mapę, a przepłynę każdą cieśninę!"... czy jakoś tak.
W naszym przypadku, mapę dostajemy od organizatora... Stoper i kompas, mamy swój. Do tego przyrząd do pisania i mamy komplet niezbędnego sprzętu nawigacyjnego - reszta powinna wynikać z naszej "wiedzy, doświadczenia i umiejętności nawigacji".

I teraz, co do wątpliwości... (A... i żeby nie było złudzeń - nie mówię o "interpretacji regulaminu", bo mi chodzi o "zasady fair-play" a nie o to, co napisane jest w regulaminie... Czyli bardziej "co autor regulaminu chciał powiedzieć", a nie "jak można ten regulamin interpretować" ;) ).

Czyli, moim zdaniem na pewno możemy używać kompasu oraz czasomierza! Kompas... wiadomo - tu chyba nigdy nie było wątpliwości. Czasomierz - obojętnie, czy jest to nakręcany zegarek ze strzałkami, elektroniczny zegarek ze stoperem, czy stoper sportowy... Tak jak ktoś wcześniej wspomniał - o zegarze czy stoperze mówi się nawet w "instrukcji", która jest do pobrania na stronach SKPT.

Mapa, kompas i czasomierz to kwintesencja nawigacji!

Przejdźmy do reszty urządzeń:

Na pewno nie należy używać GPSów do czegokolwiek innego, niż "rejestracja śladu", do wykorzystania po marszu... No bo, jeżeli urządzenie wskaże nam dokładną pozycję, z dokładnością do 5 metrów, to gdzie w tym "nawigacja"?! Z górnej definicji, nawigacja to "takie obliczenie czasu i przebytej drogi, by móc wyliczyć swoją aktualną pozycję, a nie ją odczytać z wyświetlacza urządzenia!)

Nie wiem, o jakich urządzeniach GPS jest mowa, gdy niektórzy mówią, że "nie określają dzięki nim POZYCJI a jedynie odczytują przebytą odległość". Tak czy siak, to też jest nie fair - no bo reszta liczy parokroki, albo wylicza odległość z czasu, biorąc poprawkę na długość kroku, nachylenie, podłoże itd... A ktoś inny zerka, widzi, że przeszedł 500 m i zaczyna szukać "tej przecinki, co miała być za 500m"...

Podobnie, uważam, że wszelkiego rodzaju "krokomierze", to też są urządzenia (jak to napisał Zbigniew Malinowski) "wzmacniające inteligencję". Już od dawna wiadomo, że "mężczyzna jest istotą jednowątkową", dlatego gdy zaczyna liczyć parokroki, tak bardzo się na tym skupia, że potrafi przegapić coś innego... albo w drugą stronę, widząc coś innego potrafi zapomnieć, do ilu parokroków już doliczył. ;) Dlatego użycie urządzenia, które za niego liczy kroki, a on w tym czasie idzie i analizuje mapę (czego normalnie nie mógł by robić), to zyskuje przewagę nad innymi! To nie jest fair.


Oczywiście, rację też mają ci, którzy mówią, że obojętnie, czy z pomocą urządzeń czy nie, liczy się wiedza i doświadczenie... umiejętność czytania terenu... czy choćby nawet świadomość tego, że parokrok na asfalcie jest innej długości niż ten w lesie i jeszcze inny jest ten pod górę, niż ten z górki. ;) Doświadczony marszowicz ma swoje przeliczniki. Niedoświadczonemu nawet krokomierz nie pomoże...

Gorzej, gdy doświadczeni i dobrzy nawigatorzy, zaczynają się wyręczać techniką... Na tym poziomie rywalizacji czasami te "ułamki sekund" mogą mieć kluczowe znaczenie... Choć, z drugiej strony - to rozleniwia... i czasem nawet oni płacą za to rozleniwienie słoną cenę. ;)


Podsumowując ten przydługi wywód, którego prawie nikt nie przeczyta, uważam, że nawigacja to mapa, kompas, czasomierz i wiedza... reszta, to "przedłużenia inteligencji", które nie dość, że są nie fair względem innych zawodników, to jeszcze są nie fair względem samych siebie i odbierają przyjemność z MnO.

Tyle z mojej strony!

Pozdrawiam!
eMGieBe

PS: Zaś co do typowanego miejsca, to strzelam podobnie jak Sachmiel - Wejherowo jest na osi SKMki, są tam fajne tereny... i jeden z odcinków pierwszego sezonu Pancernych toczył się w okolicach Wejherowa! A skoro jeszcze Sachmiel mówi, że jest tam czołg... to czemu nie? ;)

Zapisane

"All You Have To Decide Is What To Do With The Time, That Is Given To You"
(Gandalf / J.R.R. Tolkien's "The Lord Of The Rings")

Hubert

  • Wiadomości: 390
  • http://os.gdansk.pttk.pl/
    • Czy mia�am poj�cie jak to b�dzie?
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #55 dnia: Marca 03, 2014, 16:36:11 pm »

Gdy będzie się zbliżała 20:00....:
http://www.youtube.com/watch?v=5aaDiNAy_68

Funt

  • Wiadomości: 157
    • Kawaler WieczorowÄ… PorÄ…
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #56 dnia: Marca 03, 2014, 16:37:20 pm »

Dziś wchodzę na stronę Manewrów, by rozgrzać palce przed zapisami... widzę, że jest zakładka "Skomentuj na FORUM". Klickam... i co widzę? Nie dość, że wątek istnieje, to ma już 4 podstrony! Choć akurat za to ostatnie można podziękować Funtowi, Kopiemu, Tomkowi i kilku innym ananasom, którzy nastukali po kilkanaście postów... ;)
Rozgrzewamy palce przed zapisami ;)

Co do reszty posta - zgadzam się w pełnej jego (przeczytanej :P ) rozciągłości.
Już od dawna wiadomo, że "mężczyzna jest istotą jednowątkową", dlatego gdy zaczyna liczyć parokroki, tak bardzo się na tym skupia, że potrafi przegapić coś innego... albo w drugą stronę, widząc coś innego potrafi zapomnieć, do ilu parokroków już doliczył. ;)
Dlatego wolę ganiać nocą - nie rozpraszam się widokami, a i dziewczyny jakoś mniej "rozpraszająco" ubrane ;)
Zapisane
whatever you do - do it downhill

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #57 dnia: Marca 03, 2014, 18:06:39 pm »

Gdy będzie się zbliżała 20:00....:

http://www.youtube.com/watch?v=737zgW1jG4g

P.S. Takie wrażenie, że chyba rekordy dot. zapisów nie będą dzisiaj pobite  ???
Zapisane

Tomasz Bieliński

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 104
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #58 dnia: Marca 03, 2014, 18:57:13 pm »

Podobnie, uważam, że wszelkiego rodzaju "krokomierze", to też są urządzenia (jak to napisał Zbigniew Malinowski) "wzmacniające inteligencję". Już od dawna wiadomo, że "mężczyzna jest istotą jednowątkową", dlatego gdy zaczyna liczyć parokroki, tak bardzo się na tym skupia, że potrafi przegapić coś innego... albo w drugą stronę, widząc coś innego potrafi zapomnieć, do ilu parokroków już doliczył. ;) Dlatego użycie urządzenia, które za niego liczy kroki, a on w tym czasie idzie i analizuje mapę (czego normalnie nie mógł by robić), to zyskuje przewagę nad innymi! To nie jest fair.

Co do jednowątkowości, to jest na to sposób - drużyna.
Jeden liczy kroki, drugi pilnuje rzeźby i mapy, a trzeci patrzy na kompas ;).
W większej drużynie mamy większą "moc obliczeniową" i umiejętność zrównoleglenia zadań, kosztem lekkiego zmniejszenia mobilności i zwiększenia (czasem bardzo) czasu podejmowania decyzji.
A jak się zaprosi do drużyny jakąś koleżankę, to jeszcze można poprawić stopień zrównoleglenia, gdyż jak wiadomo "kobiety są wielowątkowe" ;).
Zapisane

Kopi

  • Wiadomości: 204
  • I do it my way
Odp: XL NMnO Manewry SKPT (22/23 marca 2014)
« Odpowiedź #59 dnia: Marca 03, 2014, 19:58:21 pm »

Cisza... :P
Zapisane